Veebikaubamaja Anttila AS annab rahvusvahelisel diabeedipäeval, 14. novembril kell 12 Tallinna Lastehaiglas üle haigla toetusfondile tšeki heategevuskampaania käigus kogutud 2009 eurole kaasaegse, sensoriga insuliinipumba ostmiseks alla kaheaastasele tüdrukule.

Anttila klientide abiga kogutud raha eest soetatakse hädavajalik seade alla kaheaastasele Bellale (1 a 9 k), kellel diagnoositi diabeet käesoleva  aasta oktoobris.  Haigekassa hüvitab alla nelja-aastaste haigete jaoks insuliinipumba ostu 90 protsendi ulatuses, kuid paraku kehtib see vaid vanemat tüüpi mudelitele, mis ei võimalda jälgida glükoositaset veres.

Väike tüdruk jõudis haiglasse väga raskes olukorras.  Tüdruku ema Jekaterina sõnul hakkas tütrel öösel ühtäkki halb ja nõu saamiseks helistas ta perearstiliinil. “Mul soovitati lapsele juua anda ja teda kraadida. Temperatuur oli 35,5, aga lapse seisukord halvenes ikka väga kiiresti,” meenutas ta. Murelik ema kutsus kiirabi ja alles siis, kui taibati nii väikese lapse puhul veresuhkrut mõõta, jõuti haigusele jaole.

Sellises vanuses käibki haigestumine väga järsku, kommenteeris Tallinna Lastehaigla endokrinoloogia teenistuse juhataja dr Ülle Einberg. Tunnusteks on suurenenud joogijanu ja urineerimisvajadus, ainevahetus muutub väga kiiresti. “Bellal viidi otse reanimatsiooni, tal tekkis mürgistus.  Nüüd on kõik kenasti kontrolli all, laps on on nagu laps ikka, rõõmus, aktiivne tüdruk,” lisas ta.

Tänu annetusele saab väike Bella kaasaegse sensoriga insuliinipumba, mis võimaldab paremini jälgida tema seisundit ja tänu millele tuleb last oluliselt vähem süstida, mis on nii väikese lapse puhul äärmiselt oluline. “Peamiseks mureks lastel ongi just torgetest tekkiv valu – süstimine ja veresuhkru mõõtmine nii päeval kui öösel,” märkis dr Einberg. Nii väikese lapse olukord on väga ettearvamatu, vajades pidevat jälgimist, lisaks kardab pisitüdruk süstimist väga.

Paraku on diabeeti hakanud tänapäeval haigestuma üha nooremad inimesed. Eestis põeb üle 700 lapse diabeeti, neist noorimad võivad olla isegi kõigest aastased. Lasteaiaealisi on haigestunute seas kahesaja ringis ja igal aastal lisandub umbkaudu 70 alla 15-aastast patsienti.

 “Kui veel paarkümmend aastat tagasi ei teatud nii väga diabeedist noorte puhul, siis tänapäeval on see üha suurem probleem,” rääkis dr Einberg. Selgeid haigestumise põhjuseid tänapäeval veel ei teata, ent täheldatud on dr Einbergi sõnul lisaks pärilikkusele D-vitamiini defitsiiti ja ka viirusinfektsioonide mõju, mis nõrgestavad immuunsüsteemi.

Anttila soovib oma kampaaniaga pöörata tähelepanu sellele, et iga ettevõte saab muuta elu abivajajate jaoks veidi paremaks. “Meie võimuses ei ole haigestunut terveks ravida, kuid saame loodetavasti tõsta tema elukvaliteeti. See, mis on abivajaja jaoks suur summa, on ettevõtte jaoks oluliselt väiksem. Igaüks saab aidata,” rääkis Anttila turundusjuht Reta Lepp.