Keskkonnaministeerium koostöös Tallinna Loomaaiaga avab neljapäeval, 21. oktoobril loomaaia Illu kohvikus näituse, mis tutvustab rahvusvaheliselt ohustatud liikidega kaubitsemist ja eksimisi selle reeglite vastu.

Näitusel on välja pandud nii tollipunktides kui ka müügikohtadest konfiskeeritud asju, mille puhul on rikutud kauplemise reegleid. Näha saab krokodillide topiseid, haruldaste kaslaste nahku, roomajate nahkadest valmistatud kingi ja kotte, elevandiluust esemeid jpm.

“Probleemid haruldaste liikidega kauplemisel muutuvad maailmas järjest teravamaks. Ka Eesti elanikud reisivad üha rohkem ja toovad väga paljudel juhtudel just teadmatusest üle piiri ka selliseid asju, mis on valmistatud ohustatud liikidest,” ütles Keskkonnaministeeriumi looduskaitse osakonna peaspetsialist Kadri Alasi. “Anname näitusega ülevaate ohustatud liikidega kauplemise reeglitest, tutvustame probleemsemaid liike ja nendega tehtavaid tehinguid.”

Üheks levinumaks rikkumiseks Eestis on ohustatud liikidest suveniirid, mida turistid reisidelt kaasa toovad. Näiteks roomajate nahast valmistatud kotid ja vööd või pudelitesse topitud maod. Sellesse nimekirja kuuluvad ka haruldaste liikide karusnahad, elevandiluust valmistatud ehted, samuti kaaviar ehk tuuraliste must kalamari.

Rahvusvaheline looma- ja taimeliikidega kauplemine, nii seaduslik kui ka ebaseaduslik, on viimastel aastakümnetel ohtlikult kasvanud. Seejuures on ebaseaduslik kauplemine oma miljarditesse dollaritesse ulatuva käibega tõusnud narko- ja relvaäri kõrvale.

“Seda põhjustab asjaolu, et haruldaste taime- ja loomaliikide maailmaturu hinnad on väga kõrged,” selgitas Alasi. “Näiteks treenitud jahipistrik maksab kuni 2 miljonit krooni, lumeleopardi nahk 600 000 krooni, toormuskus (1kg) 500 000 krooni, Candelabra kaktus 70 000 krooni, kaaviar (1kg) 20 000 krooni jne.

Selleks, et vältida ohustatud loomade ja taimede hävimist looduses, on sõlmitud rahvusvaheline kokkulepe ehk “Loodusliku loomastiku ja taimestiku ohustatud liikidega rahvusvahelise kaubanduse konventsioon” (CITES), mis jõustus 1975. aastal. Sellega on liitunud 175 riiki, Eesti ühines 1992. aastal. CITES eesmärk on kaitsta ohustatud looma- ja taimeliike, reguleerides nende kaubanduslikku ja ka muul eesmärgil toimuvat vedu ühest riigist teise.

Näitus loomaaias jääb avatuks 21. novembrini.