Akwaaba! Nii tervitatakse üksteist Ghanas. Kui MTÜ Mondo juhatuse liige Riina Kuusik mulle pool aastat tagasi rääkis, et Mondo plaanib Eestis käima lükata Aafrika laste hariduse toetamise projekti, olin pigem skeptiline. Olen viimased aastad töötanud SOS Lasteküla Eesti Ühingus ja kogu hingest kaasa elanud Keila SOS Lasteküla laste käekäigule. Mõte Eesti laste toetamise kõrvalt Aafrika laste juurde pöörduda tundus esialgu võõras. Nüüdseks olen ise kogenud kolme kuu pikkust elu Lõuna-Aafrikas, asunud juhtima Ghana laste toetamise programmi ning leian, et üks ei sega teist. Kaasa saab elada nii Eesti kui Aafrika vanemateta jäänud laste käekäigule. Läbi selle olen õppinud vaatama maailma avarama pilguga.

MTÜ Mondo asutati veidi enam kui aasta tagasi. Mondo tähendab nii itaalia kui esperanto keeles maailma. Mondo tegevuse kolm põhisuunda on kriisiabi, arenguabi ja maailmahariduse edendamine. Eks see maailmaharidus ongi soov maailmas toimuvast aru saada. Aru saada, kuidas riigid on omavahelises sõltuvuses. 

Programmi „Kingitus lähedasele – abi kaugele“ esimese osana valmis Ghana laste toetamise skeem. Kui mõelda, et see on esimene kord Eestis, kui on võimalus otse ühe Aafrika lapse käekäigule kaasa elama hakata, siis tahaks küsida, kus me varem olime. Eestis on küll olnud võimalus osaleda suurtes ülemaailmsetes kampaaniates, ostes teatud kaupa, mille müügist väike osa läheb Aafrika lastele vaktsiinide ostmiseks jne. Aga võimalust otse toetada ei ole siiani olnud. Leidsime, et alustada on viimane aeg. Põhjus on väga lihtne, meil on vastutus teiste inimeste ja ümbritseva keskkonna ees. Näiteks saavad Sinu pere lapsed lähemalt teada kuidas elavad nende eakaaslased kaugel Aafrika mandril ning seeläbi hakkavad nad sallivalt suhtuma teise nahavärviga inimestesse teistest kultuuridest.  

Meie partneriks Lääne-Aafrika riigis Ghanas on Kongo küla Arengukomisjon. Kongo küla asub riigi põhjaosas, kus elamistingimused on oluliselt raskemad kui ookeaniäärsel lopsaka loodusega lõunarannikul. Teatavasti asuvad Lõuna-Ghanas kulla- ja teemandikaevandused ning Ghana olulisema ekspordiallika – kakao – istandused. Seetõttu olemegi valinud oma projekti sihiks vaesemal järjel oleva Põhja-Ghana.  

Programmis osalevad lapsed on 7-14-aastased. Tegu on vanemliku hoolitsuseta lastega ehk lastega, kelle üks või mõlemad vanemad on surnud. Küla kogukonnas võtab aga alati keegi lapsed enda hoole alla. Meie mõistes lastekodu seal ei ole. Lapsi kasvatavad kas vanavanemad, sugulased või vanemad õed-vennad.  Kindlustamaks, et need lapsed jõuavad selle aasta septembris uuesti koolipinki, kutsume eestlasi üles ühe lapse enda hoole alla võtma. Seda võimalusel pikkadeks aastateks. Vaja on tasuda aastas korra lapse kooliminekuks vajalikud kulud (600 krooni aastas või 50 krooni kuus). Toetaja saab lapsega olla kaks korda aastas kirjavahetuses, samuti saab ta teada palju uut Ghana riigist, Kongo küla elust jne.

Oleme teinud annetamise inimestele väga lihtsaks. Püsikorralduslepingu saab sõlmida otse oma internetipangas. Kogu info on üleval veebilehel: www.muudamaailma.ee

Meie programmile elavad kogu hingest kaasa nii Eric Boamah Ghanast, kes õppis aasta aega Tallinna Ülikooli magistriõppes ja kes on nüüd, juunikuus Ghanasse oma kodukülla tagasi pöördumas; samuti Kingsley Mort, kes on pärit sealtsamast Kongo külast ja kes on tänu sellele, et tema kooliõpinguid toetasid Soome inimesed sarnase toetusprogrammi kaudu, jõudnud tänaseks ülikooliõpinguteni Kanadas. Nad kirjutavad mulle tihti ja tänavad, et me südamega Ghana laste toetusprogrammi veame. Mis siis ikka, lööge kampa! Koos jõuame rohkem! 

Programmi „Kingitus lähedasele – abi kaugele“ aitab käima lükata Kodanikuühiskonna Sihtkapital (KÜSK).