Idufirma Bikeep lõi võimaluse pealinnas jalgrattaid tasuta laenutada. Selleks saadi inspiratsiooni valitsuse pressikonverentsil kõlanud üleskutsest, et Eesti linnades võiks ühistranspordi ära jätta ja avada jalgrattalaenutuse.

"Kohe kui minister Mart Helme oli seda öelnud, otsustasime meeskonnaga, et tahame hiljemalt 48 tundi peale siseministri üleskutset lahendusega väljas olla. Ja selle eesmärgi me eile ka täitsime. Kuna lahendus on mõeldud kriisiolukorras kodanike liikumise turvalisemaks ja hõlpsamaks muutmiseks, siis ratta kasutusega mingeid tasusid ei kaasne," avaldas Bikeepi tegevjuht Kristjan Lind.

Sel nädalavahetusel paigaldas ettevõte oma nutikatesse rattaparklatesse jalgrattaid, mida nutifoniomanikud saavad läbi Bikeep rakenduse tasuta rentida. See peaks asendama ühistranspordi- või autosõidud jalgrattasõiduga. Rentija tuvastatakse läbi Smart-ID, Mobiil-ID või ID-Kaardi. Esialgu kasutuspiirangut rattakasutuse ajamahul ei ole ning loomisel on ka lahendus pikaajaliseks jalgrataste rendiks.

Jalgrataste näol on tegu inimeste poolt ühiskasutusse antud isiklike sõiduvahenditega, lisaks on praeguseks ca 10 jalgrattaga panustanud ettevõte Konverter.ee.

"Kõige fantastilisem on kogu projekti juures see, et jalgrattad tulevad linnakodanikelt endilt, kes annavad need kriisisituatsioonis teistele kasutada. Pärast olukorra lahenemist jagame jalgrattad omanikele tagasi. Väga suur abi on juba olnud Konverter.ee poolt antud jalgratastest ja lisaks täname City Bike OÜ-d, kes on nõu ja jõuga rataste hoolduse juures abiks olnud. Suur tänu neile, sest mitte keegi meist ei saa selle eest tasu," lisas Lind, kes palus jalgratastega käituda heaperemehelikult.

Jalgratta laenutamiseks on vaja allalaadida oma nutiseadmesse Bikeepi mobiilirakendus. Seejärel näeb juba kaardilt parklate asukohti. Parklas tunneb rendirattad ära "rendi mind" sildi järgi sadula küljes. Rakendusest tuleb valida "Bike rent." parkla ja valikust on võimalik avada soovitud ratas. Jalgratta tagastamine käib täpselt samamoodi nagu selle rentimine.

Nimetatud algatusega ei muuda Bikeep oma tavapärast tegevust - kõik rattaparklad jäävad toimima ka tavarataste lukustajana. Bikeep on 2013. aastal loodud nutikas rattaparkla, mis kasutab kõrgtugevat terast ja tarka tehnoloogiat, et lukustada jalgratta raam ja esiratas. Ratta lukustamiseks piisab telefonikõnest või RFID kaardist. Enam ei pea kaasas kandma isiklikku rattalukku. Tänaseks on Bikeep paigaldanud 13 eri riiki pea 2000 nutika ratta parkimise posti.