Kilekoti elutee ei pea lõppema hetkel, kui me oleme temaga kauba koju toonud. Kilekotte saab taaskasutada! Paraku kipuvad taaskasutamist ootavad tühjad kilekotid kulutama panipaikades liigagi palju ruumi ning võivad olla ohuallikaks koduloomadele ja väikelastele. Bioneer otsis probleemile lahendust.


Miks on kilekotte kasulik voltida või sõlmida?

Kilekotte on kasulik voltida või sõlmida seetõttu, et siis saab neid mugavalt kaasas kanda (nt käekotis või püksitaskus, kui olete koeraga jalutama läinud), selline kilekott on vähem ohtlik loomadele ja väikelastele ning te säästate kodus ruumi.

Miks tühjad kilekotid on lastele ja loomadele ohtlikud?

Nii väikelapsed kui ka loomad võivad peaga kilekotti kinni jääda või kilekotte närida. Mõlemal juhul võib tulemuseks olla õnnetus. Kui kilekotid on volditud  või sõlmitud, siis on õnnetuse tekkimiseks vähem võimalusi.

Vähem levinud nippe kilekottide taaskasutamiseks

Andke pagaritoodete kotid tuttavale koeraomanikule, kui te seda ise ei ole. Linnades on reeglid, et koerte pabulad tuleb looma peremeestel tänavalt üles korjata ja prügikasti toimetada. Väga paljud loomaomanikud ostavad selleks otstarbeks eraldi kilekotte või käivad poodide köögiviljalettidest õhukesi kilekotte koju toomas. Te saate loomaomanike kilekottidetarbimist ja rahakulu vähendada, pakkudes oma pagaritoodete kotte taaskasutusse.

Kasutage kilekotte uuesti köögiabilistena. Kui te teete parajasti kotletti või pirukat ja teie telefon heliseb või laps palub teil televiisoril kanalit vahetada, siis kasutage abivahendina vana leivakotti. Pange käsi koti sisse, võtke telefon vastu või vajutage telekapulti ja pärast tehke köögitoimetusi edasi. Nii ei pea te vahepeal käsi kiiresti pesema, tehnikariistad jäävad puhtaks ja närvikulu jääb olemata. Mustaks läinud kilekoti saate üle loputada ja uuesti kasutusse võtta. Kasulik on kilekott juba varakult köögilauale söögitegemise ajaks valmis panna, siis ei pea seda otsima.

Kasutatud kilekottidest on abi väikelapse vanematel. Kui olete potil mitte käiva lapse vanem, siis varuge endale käekotti alati paar kilekotti juhuks, kui laps riided märjaks pissib või kakab. Leiva-saia kilekott on tavaliselt piisavalt pikk, et võimaldada sõlme tegemist. Nii säästate kaaskodanikke ebameeldivatest lõhnadest. Kodus loputage kilekott vajadusel üle ja saate seda uuesti taaskasutada.

Kasutage kilekotte maitseainete purustamise ja ümbervalamise juures. Kui ostate poest maitseaineid ja valate neid juba kasutuses olnud purki või purustate aineid uhmris, kipub väärt kraami ikka üle serva kukkuma. Kui olete enne maitseainetega tegelema asumist lauale asetanud puhta leiva- või saiakoti, saate sellelt maitseainejäägid muretult kätte. Kilekottide taaskasutamisest on abi ka suhkru ja soola valamisel kitsamasse anumasse.

Juba kasutuses olnud kilekotist saate matkal teha padja. Täitke kilekott oma riiete, turbasambla või liivaga ja saategi peaaluse. Liivaga täidetud kilekotti on mugav kasutada ka rannas.

Tühja kilekotiga saate paadipõhjast vajadusel kätte vett, kui kopsikut võtta ei ole. Kui tühja kilekotti ei ole, saab abi ka pooleks lõigatud plastikpudelist või konservikarbist. On oluline, et vee loopimise tuhinas te ei viskaks kilekotti, purki või kopsikut ennast vette. Ka pakendite vette viskamine on looduse reostamine.

Kilekotid aitavad jagada metsasaaduseid, kui olete metsa minnes kaasa võtnud vaid ühe korvi. Nii saate sama korvi sisse koguda seeni ja marju või mitut erinevat liiki marju.

Kilest piimapakkidest saab teha niiskuskindlaid vaipasid. Vanasti leidus väga paljudes saunades piimapakkidest vaipasid, sest need olid vastupidavad ja odavad. Selleks lõigatakse kilematerjalist valmistatud piimapakist sentimeetri laiused ribad ja heegeldatakse neist jämeda heegelnõelaga sobiva kujuga vaip. Pikemad ribad saab, kui lõigata pakki ringikujuliselt spiraalina. Piimapakkidest vaipasid on kasutatud ka kasvuhoonetes kahe peenra vahel ja aiamaal umbrohukindla teekattena.

Kilekotis saab leotada ja pesta matkarõivaid. Kui tahad matkapäeva lõpus näiteks sokid üle loputada, siis saab seda mugavalt teha kilekoti abil. Pane vesi koos sokkidega kilekotti ja pese sokke või leota neid.

Kilekotist saab teha mobiilikaitse. Kui viibite või töötate ajutiselt väga tolmuses või niiskes kohas, saate telefoni kotti panna ning seda mustuse ja pritsmete eest kaitsta.

Kilekottidest saate teha jalakaitsed. Kui olete märja ilmaga õue minemas, aga teil puuduvad veekindlad jalatsid, siis võite sokkide sisse tõmmata ka kilekotid. Nii säästate ennast külmetamisest ja niiskusest. Eriti on kilekottidest sellises olukorras abi laste puhul, sest märjad jalad toovad sageli kaasa haigestumise.

Kasutage piima ja keefiri ümber olnud kilest pakendeid vastupidava säilituskotina. Koguge näiteks erinevad pisividinad kokku ja kasutage kilekoti asemel piimapakki. Piimapakk on tavalise kilekotiga võrreldes märkimisväärselt vastupidavam. Piimapaki peale saab markeriga väga kenasti kirjutada, mis seal sees on.