Möödunud nädalal saabus Birmast tagasi MTÜ Mondo vabatahtlik ekspert Pille-Mai Helemäe. Kolm kuud väldanud lähetuse ajal töötas ta kahe Mondo partnerorganisatsiooni juures Shani ja Kachini osariikides. 

Töö eesmärk oli toetada kohalikke organisatsioone Euroopa Liidu humanitaarabi vabatahtlike algatuse sertifitseeriminsprotsessi edukal läbimisel. Lisaks tegeles Pille-Mai aktiivselt kohalikele lastele inglise keele õpetamisega ning viis läbi ka meedia-alase koolituse NDI (Naushawng Development Institute) meeskonnale.

Pille-Mai võttis oma vabatahtliku töö kogemuse šanide juures kokku nii: "Skeptikud võivad ju kritiseerida, et meil Eestiski on probleeme palju ja miks suunata niigi nappe vahendeid arengukoostöösse. Olles näinud Birmas selle väikese kogukonna pingutusi tuleviku ja järgmiste põlvkondade nimel, olen veendunud, et see toetus läheb õigesse kohta. Tõenäoliselt läheb veel aega, enne kui sealsed kodanikuühendused oma eesmärgid saavutavad, aga ilma välise toeta (ja seda nii rahalises mõttes kui teadmiste osas) on see neile veelgi suuremaks väljakutseks. Ei tasu unustada, et tegemist on jätkuvalt hapra riigiga, kus demokraatia, kodanikuühiskond ja inimõiguste mõisted alles võtavad vormi."

Pille-Mai tõdeb, et vabatahtliku töö käigus õppis ta sügavamalt hindama kõike seda, mis on meile koduses Eestis tänaseks niivõrd iseenesestmõistetav: "Õnn on elada riigis, kus võib vabalt rääkida ja õppida omas keeles. Kus lapsed ei pea uinudes kuulma püssilaske. Ja kus oma keel ja kultuur on nii kõrges hinnas, et kord aastas võivad tuhanded kokku tulla ja näiteks laulupeo korraldada.”

Eestisse jõudes andis Pille-Mai mõttelise teatepulga üle järgmisele Mondo vabatahtlikule eksperdile Maarja Hallikule, kelle lähetus Birmasse algab oktoobri lõpus ning kestab kaks kuud. Maarja ülesandeks on toestada MTÜ Mondo partnerorganisatsiooni CRED (Centre for Rural Education and Development) projekti šanide haridussüsteemi reformikava koostamisel. Selle eesmärgiks on välja töötada šanide vähemusrahvuse huve ja vajadusi silmas pidav haridussüsteem, mis sisaldaks senisest enam emakeelset haridust. Lisaks on Maarja ülesandeks koolitada kohalikke õpetajaid ja haridusvaldkonna aktiviste kaasaegsete õppemeetodite rakendamise küsimustes.

MTÜ Mondo on töötanud arengukoostöö valdkonnas Birma suunal 2013. aastast alates, omades kohalikke partnerorganisatsioone Shani ja Kachini osariikides. Tänaseks on Eesti Välisministeeriumi arengukoostöö rahastuse toel lähetatud Birmasse kaheksa Eesti vabatahtlikku eksperti, kes on kõik panustanud sealsete vähemusrahvaste - šanide ja katšinite - haridusmaastike arendamisse, hariduse kvaliteedi parandamisse ning kättesaadavuse tõstmisse.

Lisaks toetab MTÜ Mondo Tarkusefondi kaudu 2018. aasta juunis alanud kooliaastal ka üheksat CREDi õpilaskodus elavat ning Namlani põhi- ja keskkoolis õppivat last nende haridustee jätkamisel. Käesoleva aasta lõpus kuulutab Mondo välja konkursi järgmise vabatahtliku positsiooni täitmiseks Birmas.