Äsja valminud videoklipiga kutsuvad e-Riigi Akadeemia ja Avatud Eesti Fond üles järgima kohalikel valimistel e-hääletamise head tava ja hoiduma poliitilise mõjutamise katsetest.

Video on lühikokkuvõte nelja aasta eest loodud ja tänavu täiendatud e-hääletamise heast tavast, mis annab lihtsad juhised turvaliseks ja ausaks e-hääletamiseks. Muuhulgas keelab hea tava näiteks poliitilise maiguga kollektiivsed e-hääletamise üritused. 

„Kui valimisjaoskondades tagavad korra selleks volitatud inimesed, siis internetis hääletamisel peab valija ise seisma oma õiguse eest vabalt valida,“ selgitab e-Riigi Akadeemia juhatuse liige Ivar Tallo. „Ausa e-hääletamise põhimõtted on tegelikult elementaarsed: hääleta enda eest ise, hääleta poliitiliselt neutraalsel pinnal ja kasuta usaldusväärset arvutit,“ juhendab Tallo.

Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellami sõnul näitab headest tavadest kinnipidamine poliitilise kultuuri kvaliteeti. „Kui aga kandidaatidel tekib kiusatus e-hääletamise võimalust valijate mõjutamiseks kasutada, on valijate ülesanne neile ausa mängu reegleid meelde tuletada,“ rõhutab Hellam.