23.-25. augustil 2013. aastal toimub Harjumaal, Aruvalla külas, Lilleoru kogukonnas Eesti ökokogukondade liikumise VII kokkutulek.

Seekordsel kokkutulekul keskendutakse koostöö küsimusele, mis on nii teadlikult loodud kui traditsioonilistes kogukondades põhiliseks komistuskiviks ja samas ka suurimaks võimaluseks ühise sünergia saavutamisel. Seetõttu võivad kokkutulekult uusi ideid saada nii külade esindajad kui ka nt korteriühistute esindajad.

Kokkutulekul kõneleb liikumise asutajaliige ning Euroopa ökokülade ühenduse endine juhatuse liige Toomas Trapido liikumise ajaloost Eestis ja mujal. Filmiprodutsent Artur Talvik arutleb "Kas kogukonnad päästavad Eesti?". Lilleoru kogukonna liige Kaidi Tamm tutvustab oma doktoritööd "(Öko)Kogukondade roll jätkusuutliku ühiskonna loomisel" Inglismaa, Saksamaa ja Portugali ökoküladest ning kodanikuliikumistest. Ajakirjanik Riina Luik pakub oma ideelahendusi, kuidas ökokogukonnad võiksid teha koostööd meediaga. Ave Oit ja Toivo Aalja jagavad kogemusi koostööst Lilleoru kogukonnas, Erki Kaikkonen koostööst inimestega ning Maret Makko koostööst taimedega.

"Just Lilleorust sai seitse aastat tagasi alguse Eesti ökokogukondade liikumine ning kohtumine toimub taas siin, kuna sel aastal tähistame ka Lilleoru 20ndat sünnipäeva," sõnas MTÜ Eesti Ökokogukondade Ühenduse juhatuse liige ja Lilleoru juhatuse esinaine Ave Oit.

Lisaks tehakse ülevaade selleaastasest Šveitsis, Shweibenalpi ökokogukonnas toimunud Euroopa ökokülade kogunemisest ning vastasutatud Läänemere ökokülade ühendusest (BEN ehk Baltic Ecovillage Network).

Toimub ka Eesti Ökokogukondade Ühenduse üldkogu. Õhtul on võimalik osaleda indiaanisaunas, juturingides, ökodiskol. Õhtuse muusika eest hoolitsevad: Kati Lumiste, Silver Sepp ja Arne Lauri.

Rohkem infot ja registreerumine: http://kokkutulek.kogukonnad.ee ja www.lilleoru.ee Kokkutulek facebookis: www.facebook.com

Mis on ökokülad?

Ökokülade liikumine sai alguse 1960. aastatel vastukaaluks globaliseeruvale majandusele ning linnastumisele. Ökokogukonnad on teadlikult loodud külad ning kogukonnad, kus elatakse minimaalse ökoloogilise jalajäljega, energeetiliselt sõltumatutena, mahepõllumajandust ning ühiseid koostööpõhimõtteid silmas pidades. Euroopas on üle 300 ökoküla ning ÜRO on neist mitmeid tunnustanud jätkusuutliku elu mudelitena.

Tänaseks on ökokülad koolituskeskusteks, tulevikumudeliteks ning laboriteks inimeste omavaheliste suhete, organisatsioonide uuenduslike juhtimispõhimõtete, looduse ja inimese tasakaalu, innovaatilise ehituse ning mahepõllumajanduse valdkonnas.

Eestist kuulub Euroopa Ökokülade Ühendusse (GEN Europe) MTÜ Eesti Ökokogukondade Ühendus ning MTÜ Lilleoru. Rohkem Euroopa ökokülade liikumise kohta: http://gen-europe.org