Eesti Keskkonnaühenduste Koda (EKO) valis 2013. aasta parimaks keskkonnateoks Tartus ja Pärnus avatud loodusmajad. Keskkonnakirveks aastal 2013 nimetati mingikasvatajate ja Eesti Karusloomakasvatajate Aretusühingu tegevus.

EKO valis aasta keskkonnategu ja keskkonnakirvest üheteistkümnendat korda. EKO pidas 2013. aasta keskkonnateoks Tartu loodusmaja ning Pärnu looduse- ja tehnikamaja avamist, mis võimaldab suurel hulgal Eesti lastel saada head ja mitmekesist loodusharidust.

EKO tunnustab Tartu ja Pärnu linna selle eest, et jätkatakse aastatel 1952-1953 alguse saanud loodusmajade pidevat tegevust. Mõlemad keskused lähtuvad säästvast arengust ja rõhutavad keskkonnateadlikkust igal sammul.

Valitud keskkonnateole pakkusid konkurentsi Keskkonnaamet otsustava tegevuse eest  Sindi paisuga seotud probleemide lahendamisel ning jalgrattakultuuri arendav kodanikuliikumine Tour´d Öö Tallinn Bicycle Week.

Keskkonnakirve valimisel kaalus EKO keskkonda ja inimese elukvaliteeti enim mõjutanud tegevusi ja otsuseid, mille tulemusena pälvis 2013. a. keskkonnakirve tiitli minkide kasvatajate ja Eesti Karusloomakasvatajate Aretusühingu tegevus.

Mingikasvatajad (eelkõige AS Balti Karusnahk ja OÜ Rooküla Esimene) osutusid EKO arvates kirvevääriliseks nõuetele mitte vastava karusloomakasvatuse jätkamise ning õigusaktide karmistumisele vastuseismise eest.

EKO taunib ka karusloomakasvatajate poolset seaduse nõuetele vastavusse viimist aastaid hiljem üksnes hirmus, et minkide kasvatamine Eestis võidakse lõpetada. EKO on jätkuvalt seisukohal, et minkide ja teiste invasiivsete võõrliikide kasvatamine Eestis tuleks täielikult lõpetada.

Eesti Karusloomakasvatajate Aretusühing teenis kirve tiitli oma aktiivse ohtlike võõrliikide kasvatamise toetamise eest.

Valitud keskkonnakirvele osutasid tugevat konkurentsi nii Riigikogu keskkonnakomisjon tervikuna kui ka selle liikmed Annely Akkermann ja Tõnis Kõiv keskkonnamõju osas kaheldava väärtusega eelnõude algatamise ja toetamise eest.