Eesti Puuetega Inimeste Koda ja Tallinn Pimedate Ööde Filmifestival kutsuvad erivajadustega inimesi kultuurist osa saama ning üheskoos arutlema puuetega inimeste kultuurielus osalemise võimaluste ja takistuste üle.

Täna, teisipäeval 9. augustil, toimub Tartu armastusfilmide festival tARTuFF raames ümarlaud „Erivajadustega inimeste ligipääs kultuurile“, milles käsitletakse puuetega inimeste kultuurielus osalemist ning reaalsuses esinevaid suurimaid takistusi.

Laupäevani kestval festivalil on fookusesse tõstetud erivajadustega inimesed, muuhulgas käsitletakse nende kultuuri tarbimist ja kultuurile ligipääsetavust.

„Eestis on üle 120 000 puudega inimese, kuid nende kultuuriellu kaasatus jätab kohati soovida. Pole harvad juhused, mil puudega inimene peab sisenema kultuuriüritusele tagauksest ligipääsetavuse või läbimõtlematuse tulemusel või kunstinäitusel pimedate inimeste grupile ekskursiooni tegev kuraator näitab maali poole, et vaadake ise“ lausus Monika Haukanõmm, Eesti Puuetega Inimeste Koja juhatuse esimees.

„Vaja on ühiskonnas saavutada põhimõtteline mõtlemise ja suhtumise muutus, mis seisneb lihtsas põhimõttes -  midagi ehitades, luues, korraldades on vaja seda teha moel, et võimalikult suur hulk inimesi saaksid loodut kasutada ilma täiendavate kohanduste vajadusteta ehk võrdsetel alustel. Seega rohkem kultuuri kõigile. Oleme koostöös PÖFFi ja tARTuFF´iga koolitanud ka festivali vabatahtlike märkama puuetega inimeste vajadusi kultuuri tarbimisel ning neid paremini kaasama“ lisas ta.

Ümarlaual diskuteerivad Sülvi Sarapuu (MTÜ Kakora), Monika Haukanõmm (Eesti Puuetega Inimeste Koda) ning Sven Kõllamets (MTÜ Händikäpp).

Ümarlaud toimub Tartu Raekoja platsil Pauligi kohvitelgis algusega 17.00. Pärast ümarlauda on kõik huvilised oodatud pimedate inimeste paremaks mõistmiseks kirjeldustõlkega filmi „Kinnunen“ eriseansile algusega 20.00 Athena keskusesse. Filmielamuse täielikuks saavutamiseks jagatakse kohapeal kõikidele silmaklappe, kogemaks filmi vaatamist pimeda inimesena.

Kolmapäeval, 10. Augustil näidatakse Raekoja platsil kahte erivajadustega inimestest kõnelevat filmi. Möödunud PÖFFi üks publikulemmikuid, prantsuse dokumentaalfilm „Benda Bilili!“ räägib lastehalvatuse tagajärjel invaliidistunud meeste unistusest läbi lüüa muusikaareenil, Oscariga pärjatud hispaania draama „Sisemeri“, kujutab ühe mehe võitlust õigluse eest otsustamaks ise oma elu ja surma üle.


Tartuffi programmiga on võimalik tutvuda: http://2011.tartuff.ee/

Eesti Puuetega Inimeste Koda – katusorganisatsioon, mis ühendab erinevaid puuetega inimeste organisatsioone üle Eesti ja mille liikmesorganisatsioonide hulka kuuluvad 16 maakondlikku puuetega inimeste koda ning 33 puudespetsiifilist liitu.