Kolmapäeval, 11. septembril algusega kell 12 arutatakse Eesti Vabaõhumuuseumi Kuie koolimajas kohanimede ning plaani üle ajaloolisi kohanimesid ümber nimetama hakata. Küsime, kas ja kes peaks ihuma hammast näiteks selliste Peressaare asunduse maaüksuste värvikate nimede peale nagu Aborigeeni, Mugu, Sipelgasiili, Jõehobu, Pontu, Pitsu, Pauka, Laika, Kullavalaja ja Kutu-Piilu.

Kas tegu on käsu korras kodutalude nimede muutmisega, sooviga korrastada kohanimesid või hoopis sooviga kustutada ajaloolist mälu, arutavad Peeter Päll Eesti Keele Instituudist, Mall Kivisalu Maa-ametist, Heiki Pärdi Eesti Vabaõhumuuseumist, teadusajakirjanik Tiit Kändler ja Evar Saar Võro Instituudist.

Arutelu juhib folklorist ja pärandisaadik Marju Kõivupuu. "Folkoristina tuleb mul varasemate kogujate töö põhjal leida maastikul üles konkreetseid kohti ja see ei ole alati sugugi lihtne," ütleb üks aruteluringi algatajaid Marju Kõivupuu. "Ühel kohal võib olla tublisti rohkem kui kolm erinevat rahvapärast nime ning kohtade nimetamine on juba kord üks ütlemata peenike kunst."

Kohanimede-arutelu toimub kultuuripärandi aasta ühe peasündmuse, pärandiralli egiidi all. Pärandiralli on sel suvel vuranud mööda Eestimaa erinevaid paiku ja arutlenud inimestega muinasmaastike, mereteede, talude, kiviaedade, mõisade, arheoloogia, regilaulude, kirikuaedade, pärimuse, toidu ja muu üle, mis kohalikel või muinsuskaitsjatel ning muuseumirahval hinge peal. Ka kohanimed on kultuuripärand, sellepärast teebki pärandiralli oma kodus Eesti Vabaõhumuuseumis väikese boksipeatuse, et arutada kohanimede tähtsuse üle nii keele, ajaloo kui ühiskonna peegelpildis.

Pärandiralli on läbi kultuuripärandi aasta toimuv sündmustesari, septembrikuu rallipäevad toimuvad Alatskivil, Harglas ja Pöides. Lähemalt saab lugeda pärandiralli kohta siit.