Madis Org on 32-aastane eestlane, kelle kireks on maailmale jätkusuutliku valemi leidmine. Maailmas ringi reisides märkas ta, mida võib mittejätkusuutlikkus radikaalses mõttes tähendada ning mõistis, et meie tänane status quo-laadne elu viib lõpuks välja sama radikaalsete muudatusteni. Seda endale teadvustades ei tundunud mugavad valikud tulevikuks õiged ning Madis otsustas, et tahab oma karjääri siduda jätkusuutliku arenguga. See tee viis teda hiljuti Etioopiasse tuulikuid ehitama.

Säästliku mõtteviisiga elu on pakkunud kirjuid valikuid

Madis on õppinud inseneriks, kuid juba oma teekonna alguses teadis ta, et ei taha jääda ühe valdkonna juurde kinni ning on viimase kümnendi jooksul uurinud ja katsetanud kestlikku arengut erinevates valdkondades.

Näiteks sai ta käe valgeks või õigemini õliseks transpordi valdkonnas, ehitades koos sõpradega ise toiduõlil töötava bussi ning reisis sellega läbi Euroopa. Veidi hiljem lisandus sügavam huvi kodu säästliku renoveerimise vastu ehk kohalike, taastuvate ja tervisesõbralike materjalide kasutamise vastu oma kodu loomisel.

Madis elas mõnda aega ka Šveitsis, kus ta töötas energiamärgistega ning sai seal hea rahvusvahelise kogemuse. Üsna loomulikku jada pidi jõudis ta järgmiseks energiakasutuse juurde, töötades Arengufondis rohemajanduse osakonnas ning tegeledes soojuse ja elektri saamise võimaluste leidmisega Eesti energiamajanduse arengukavas.

Üsna samal ajal tutvus Madis ka tuulikute iseehitamisega ning osales Šotimaal Hugh Piggoti juures vastaval kursusel. See sobis Madise iseloomuga, kuna töö tulemusi ja mõju on võimalik koheselt näha. Tänaseks on Madis koos sõbra Criss Uudamiga viinud Eestis läbi ise taolise kursuse ja seda juba neljal korral. Viimane neist toimus sel suvel Ruhnus, kus Tuuleenergia klaster koos Arengufondiga korraldas pea nädalase töötoa, mille käigus valmis nii tuulik kui ka püstitati see Ruhnu sadama kõrvale ning pandi tööle.

Kalana vees kohtades, kus vaja kiiresti kohaneda

Lihtsasti kättesaadavate ja odavate materjalidega valmistatava Hugh Piggoti väiketuuliku tehnoloogia järgijaid on tänaseks maailmas juba päris palju ning neid seob omavahel organisatsioon Wind Empowerment. Kui ühing tegeleb peamiselt võrgustiku arendamisega, siis nende enda esimene rahvusvaheline projekt viis Madise sel sügisel Etioopiasse. Madis leiab, et tema parimad oskused ja iseloomujooned tulevad kõige paremini välja kohtades, kus on vaja kiiresti kohaneda ja reageerida. Vast seetõttu tõmbavad teda just iseäranis kontrastsed arengumaad.

Etioopia projekti tarbeks tuli üle maailma kokku viis eksperti, Madis nendeseas, kes lõid kaasa kohaliku organisatsiooni Mercy Corps ettevõtmises, mille eesmärgiks oli luua rändkarjakasvatajatele alternatiivseid majandustegevusi juhtudeks, kui nad oma põhitegevusega tegeleda ei saa. Seda kas või näiteks kliimamuutustest tulenevate lühiajaliste ja pikaajaliste mõjude tõttu.

Sel aastal nimelt Põhja-Etioopias ei sadanud, mistõttu polnud loomadel piisavalt süüa, mis omakorda viib näljahädani. Kahenädalase projekti jooksul valmis viie eksperdi juhtimisel ja kohalike aktiivsel kaasalöömisel kaks väiketuulikut. Esimene neist – 500W ja diameetriga - ehitati kohaliku ülikooli juurde demoprojektiks, ergutamaks kohalikku teadusarendust, mis võiks osutuda üheks väljundiks leidmaks alternatiivseid tegevusi.

Madise sõnul läksid kohalikel tudengitel silmad särama ning just neist noortest võivad saada tuleviku taastuvenergia eestvedajad. Esialgu saavad nii nemad kui ka ülikooli lähedal elava hõimu inimesed tuuliku juures oma telefonide akusid laadida.

Suurem tuulik - 3,6-diameetrise läbimõõduga ja 1200W võimsusega sai ehitatud karjakasvatajate elupaika. Tuulikule lisaks soetati ka 400W võimsuses päikesepaneele ja akusid. Saadav energia tagab külmkappide töö säilitamaks jooke ja liha ning valgustuse, mis pikendab õhtuti oluliselt töö- ja õpiaega. Seni oli lampide asemel külas kasutatud taskulampe, kuid kui võrrelda patareide hinda akupanga vastu, siis on tegemist üsna kalli abinõuga. Mikrolahendust saab kasutada ka mobiilide laadimiseks.

Mitte midagi ei läinud nii kui planeeritud

Kui Eestis on Madis koos sõbraga kahekesi tuulikuehitamise kursust läbi viinud, siis Etioopias ei kujuta ta ette, et oleks väiksema kui viieliikmelise juhtrühmata hakkama saanud. Töötati 15 tundi päevas, seejuures ekstreemses 43 kraadises kuumuses. Päevakavasse mahtus küll ka kolmetunnine lõunapaus, kuid kogu organiseerimine võttis mehed siiski tihtilugu hingetuks.

Näiteks oli meeskonnal kogu aeg kasutuses küll auto ja autojuht, kuid kui oli vaja kolm betoonikotti viia 400 meetrit teise kohta, siis autojuht otsustas ühtäkki keelduda kauba vedamisest, kuna tema auto olevat vaid inimeste tarbeks. Olukorra lahendamiseks kutsuti tänavalt appi tuk-tuk laadi väikemasin, aga selliste pidevalt tekkivate ootamatuste nahka läks palju aega ja energiat.

Harjumatu oli ka külas relvadega mööda jalutavad või uudistama tulevad karjakaitsjad. Kuna meie kasutatavad tööriistad olid kohalikele võõrad, siis võttis neil puutöö oskuse omandamine mõnevõrra aega. Kui Madis aga võrdleb oma varasemaid Eesti ja Etioopia õpilasi, siis leiab ta, et mõlemal on samasugune potentsiaal õppida tuulikut hästi ehitama.

Kas Madis midagi ka ise õppis? Igasugune aitamine ja sisenemine arenguriiki tuleb eelnevalt väga hästi läbi mõelda, et mõista milliseid mõjusid kohalikele elanikele kaasa tuuakse. Karjakasvatajate külas oli näiteks poepidajale lisaks veel teine poodnik, kelle suhtes loodi nüüd ebaaus konkurents, sest tuulik sai paraku vaid ühele poele.

Suurim õppetund oli Madise sõnul ka see, et taolisi kursusi tuleb pakkuda kohalikele ekspertidele, inseneridele ja potentsiaalsete ettevõtjatele, kes suudavad kohapealset hinnata ja ka edasi arendada. Abiprojektid ei tohiks jääda ühekordseks halastussüstiks, vaid pigem mõjuda seemnena suuremate ideede elluviimiseks.

Madise sõnul leiti kohapealt ka eestvedajad, et loodud projektid käiku jääks ja ka edasi areneks. Üheks osutus päikesepaneelide müüja, kel nüüd tekkis juurde tuuleenergia kompetents ning kes loodetavasti tulevikus ka ise taolisi koolitusi korraldama hakkab. Lisaks leidus rändkarja kasvatajate külas üks poeomanik, kes tegi kogu kursuse kaasa ning haistis koheselt sellest tekkivaid ärivõimalusi.

Vaata Madise poolt loodud videot Youtubest.