Eesti loomakaitsjad kutsuvad Maailma Terviseorganisatsiooni ja ÜROd keelustama nakkusohtlikud loomaturud, mida peetakse koroonakriisi põhjustajaks. Allkirja kampaania toetuseks saad anda siitkaudu.

  • Loomakaitse
  • 22. aprill 2020
  • Foto: Pixabay, CC Public Domain

Loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad alustas koos Euroopa loomakaitsevõrgustikuga Anima International kampaaniat, mille eesmärgiks on keelustada nakkusohtlikud värske liha ning elusate mets- ja koduloomadega kauplevad turud.  

Koroonaviiruse algpunktiks peetakse vastuolulist Wuhani loomaturgu Hiinas, mil viirus levis esmakordselt loomalt inimesele. Lisaks Hiinale on sarnased turud levinud üle Aasia, aga ka Aafrikas, Lõuna-Ameerikas ja Ameerika Ühendriikides, mistõttu peavad loomakaitsjad vajalikuks üleilmset keeldu.

„Teadlaste hinnangul leidub Aasia looduses tuhandeid koroonaviiruse tüvesid, millel on suur oht jõuda loomaturgudelt inimeseni. Turud eksponeerivad nii surnud kui ka elusaid loomi ilma igasuguse sanitaarsuseta, mis teeb viiruse leviku väga lihtsaks. Kui me midagi kiiresti ette ei võta, on uus epideemia vaid aja küsimus,” sõnas Nähtamatute Loomade president Kristina Mering.

Lisaks viirusohule aitaks rahvusvaheline keeld Meringu sõnul piirata ka turgudel lokkavat ebaseaduslikku metsloomakaubandust ning vähendada elusalt müügiks olevate loomade kannatusi.

„Hirmul ja nälginud loomad on tihedalt kokkusurutuna müügiks räpastes puurides, et rahuldada inimeste isu värskelt tapetud liha järele. Paljudele liikidele saab osaks pikk ja piinarikas surm – loomade elusalt nülgimine ja keetmine pole turgudel midagi ebatavalist,” lisas Mering.

Loomaturgude keelustamise suunas töötavad mitmed rahvusvahelised loomakaitseorganisatsioonid, nende hulgas PETA ja Animal Equality. Ka Euroopa Parlamendi liikmed peavad vajalikuks COVID-19 kriisi tõttu turgudel levivat metsloomakaubandust piirata. Toeta loomakaitsjate algatust.