Hiljuti avatud maailma kõige keskkonnasõbralikum Antarktika polaarjaam Printsess Elisabeth hakkas kasutama Electroluxi energiasäästlikke kodumasinaid toiduvalmistamiseks, puhastamiseks ning pesu pesemiseks.

Printsess Elisabethi teadlasi, varustust ja uurimisjaamas kasutatavate Electroluxi seadmete transportimiseks Venemaa jäämurdja pardal Antarktikasse 7000km kaugusele kulus kuus nädalat.

Seitsmesaja ruutmeetri territooriumil asutatud Printsess Elisabeth hakkas esimese polaarjaamana maailmas kasutama täielikult taaskasutatavaid energiaallikaid. See on suureks väljakutseks uurimisjaamale, mis paikneb keskkonnas keskmise temperatuuriga -49°C.

Electrolux varustas Printsess Elisabeth uurimisjaama kõrgema energiasäästlikkusega seadmetega (klass A ja kõrgem), et katta jaama rangeid energiasäästu vajadusi. Uurimisjaama meeskonnaliikmed hakkasid kasutama Electroluxi Timeline pesumasinaid, Insight pliite, jäävabasid kirstkülmikuid, nõudepesumasinaid, tolmuimejaid ja teisi keskkonnasäästlikke seadmeid.

Electrolux Eesti juhataja Andres Keskeri sõnul on Printsess Elisabeth uurimisjaama varustamise näol tegemist Electroluxi kliimamuutumisevastase strateegia osaga. “Electroluxi jaoks on suur au, et baasi jaoks Rahvusvahelise Polaarfondi poolt valitud majapidamisseadmed pärinevad just meie A-klassi seadmete hulgast. Projekt tõestab, et meie tooted toimivad efektiivselt ja keskkonnasäästlikult mitte ainult Euroopa mandril, vaid ka Antarktika rangetes tingimustes,“ sõnas Kesker.

“Rahvusvahelisel Polaarfondil on kindel töötada koos firmaga, millel on loodushoidlik ja energiasäästlik reputatsioon. See teeb Electroluxist parima partneri sel põneval ettevõtmisel,” kommenteeris Alain Hubert, Printsess Elisabeth projekti haldava Rahvusvahelise Polaarfondi kaasasutaja.

“Electrolux on uhke, et saab kaasa lüüa projektis, mis toetab teadusuuringuid ja otsib lahendusi loodushoiuga seotud probleemidele, millega meil iga päev tuleb silmitsi seista,” ütles Henrik Sundström, Electroluxi loodushoiu ja jätkusuutliku arengu osakonna asepresident.

Uurimisjaam Printsess Elisabeth on valmistatud ökosõbralikest materjalidest ning töötab vaid taaskasutatava energiaga tänu neljale tuuleturbiinile, päikeseenergia paneelidele ning modernse isolatsioonisüsteemile. Jaam optimeerib energiakasutust ning prügitöötlemist. Kahekümne viieks aastaks püstitatud Printsess Elisabeth sai koduks kahekümnele teadlastele.

Teadlased asusid uurima Antarktika jääkatet, otsides seoseid globaalse kliimamuutumise protsessiga. Uurimise alla võetakse ka Antarktika ajalugu ning CO2 väljaheidete seos globaalse soojenemisega.

Printsess Elisabeth on kolmas rahvusvaheline uurimisjaam, mis varustati täielikult Electroluxi majapidamisseadmetega. Seni on Electrolux varustanud Itaalia Terra Nova jaama ning Prantsuse-Itaalia uurimisjaama Concordia.

Rahvusvahelise Polaarfondi peakorteriga Brüsselis eesmärk on harida ja kommunikeerida läbi polaaruuringute põhilisi keskkonna ja kliimamehhanisme. Lisaks on Rahvusvahelise Polaarfondi eesmärk propageerida innovaatilisi ja alternatiivseid lahendusi väljakutsetele, mis tulenevad vajadusest tegutseda jätkusuutliku arengu suunas. Lisainformatsioon aadressilt www.polarfoundation.org.

Electrolux (www.electrolux.com ) on maailma suurim kodu- ja väliseadmete tootja, müües igal aastal 150 riigis üle 40 miljoni Electrolux Grupi toote. Electroluxi tootevalikusse kuuluvad AEG Electrolux, Electrolux, Zanussi, Frigidaire ja Eureka kaubamärkide all müüdavad külmkapid, nõudepesumasinad, pesumasinad, tolmuimejad ja ahjud.