Erkki Kubber jõudis Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustikku (SEV) praktikaotsingute käigus. Ülikoolis avalikku haldust ja täiendavalt kõrvalerialana ärindust õppinud noormees luges TTÜ nädalakirjast SEVi pakkumist, kus otsiti maailmamuutjaid ja tundis, et see üleskutse oli just tema jaoks. 10 tundi nädalas praktikat paindliku graafiku alusel oli just see, mida teha ülikooliõpingute rikastamiseks. Juba praktika ajal tegi noormees osaliselt ka tasustatud töid.

Edukas mitmel pool

Erkki on tegus noormees, kes on mänginud 14 aastat jalgpalli ja esindanud Eestit 25 korral noortekoondises: „Jalgpallialaselt jõudsin Eesti meistriliigani välja, kuid mitte nii teravasse tippu kui läbilöögiks vaja, nii et ühel hetkel tekkisid elus teised huvid ja suunad.“

Spordikarjäär pole ainus saavutus. Noormees on palju käinud Erasmus+ programmi abil välismaal reisimas ja õppimas. Türgis ja Kreekas täiendas ta ennast keskkonnaalaselt, Itaalias õppis ta kommunikatsiooni ja Walesis pühendus kultuuri tundma õppimisele. „Ma olen väga palju just mitteformaalselt õppimas käinud. Tihtilugu on koolituse peamine eesmärk võrgustiku loomine ja inimeste omavahel tuttavaks tegemine.“

Erkki on olnud ka Tallinna linna noortevolikogus aseesimees. Ta vastutas nii kodumaiste kui ka välispartneritega suhtlemise eest. Aseesimehe töö pakkus võimaluse õppida Saksamaal demokraatiat ja Euroopa liidu suundumusi.

„Aitasin korraldada Tallinna Tehnikaülikoolis TEDxTTÜd, käisin 2016. aasta suvel Ameerikas hariduslikke raamatuid müümas ja olin vabatahtlik NATO Cyconil,“ tutvustab noormees oma tausta.

Erkki usub, et kõik mida ta elus on teinud, aitab teda: „Stabiilselt millegi tegemine kasvatab inimeses distsipliini ja eesmärgipärasust. Minu distsipliin on tulnud jalgpallitreeningutelt. Usun, et igaüks meist saab elus selle mida ta tahab. Iga inimene saab, mida ta tahab.“

Noored mõtlevad kastist välja

SEVis on Erkki plaanid seotud Changemakers Academy algatusest välja kasvanud Sotsiaalse Ettevõtluse Noorteprogrammiga (SEN), mis soovib tuua noori sotsiaalse ettevõtluse juurde. SEN-i eesmärk on jõuda laiema hulga noorteni tutvustamaks neile sotsiaalset ettevõtlust: „Soovime teha sellise programmi, mis pakuks noortele aastaringset tegevust, et neil oleks kogu aeg huvitav.“

Sotsiaalne ettevõtlus sobib kõikidele noortele: „See on sitaks äge! Need noored, kes olid meil Changemakers Academy programmis, olid ühed väga ägedad noored. Kui tihtipeale on noortel veel raske mõtestada, mida nad enda tulevikult ootavad või mida saavutada tahetakse, siis programmis osalenud noorte hulgas oli väga palju neid, kellel juba suured sihid silme ees, kes teavad kuhu ja kuidas nad jõuda tahavad. Üks on korraldanud Tallinnas linnaorienteerumist, teine on kogunud diabeetikutele heategevusprojekti raames üle 10 000 euro. Noored mõistavad, et nemad saavadki sotsiaalse ettevõtluse abiga maailma muuta. Sotsiaalne ettevõtlus on seksikas!“

Programmist kasvas välja 12 maailmamuutvat turunduskontseptsiooni. Näiteks uuskasutus-challenge imiteerib Ice Bucket challenge´it. Selle käigus tuleb külastada mõnda Uuskasutuskeskuse poodi, valida sealt riietus, mis ei maksa rohkem kui 21 eurot ning salvestada ettevõtmine videole. Video riputatakse YouTube´i, Facebooki või Instagrami hashtagiga #UKchallenge. Videos antakse teada, kes peab järgmisena osalema. Täitmata jätmisel tuleb mõnda Uuskasutuskeskusesse annetada paar riideeset ning see samuti sotsiaalmeediasse jäädvustada pildi või videona. Idee ei olnud alguses Changemakers Academy võitjate hulgas, kuid idee tugevust näitab kasvõi osaks langenud tunnustus Turundusraadiolt.

Ideid oli palju erinevaid, näiteks sai Tagurpidi Lavka turunduskontseptsiooni abil endale vene keelse Facebooki lehe. Koostööd tehti veel ka Terve Eesti Sihtasutuse Teomeetriga, Hea Hoog SAga ja Eesti Pimemassööride Ühinguga. Alustamas on Avituse aastane koolitusprogramm, kus käiakse koolides kohapeal. Ettevõtmisi oli palju ja lennukaid ideid jätkus.

SEV teeb sotsiaalsed ettevõtjad kuuldavaks

Erkki meelest on sotsiaalne ettevõtlus imeline. See ühendab kaks asja: saab teha head, lahendada ühiskondlikke probleeme ja samal ajal sellega ka tulu teenida. „Eestis on sotsiaalsel ettevõtlusel veel pikk maa minna. Siin on paljud sotsiaalsed ettevõtted tugeva ühiskondliku suunitlusega, ettevõtluse pool aga on veel miski, mis on kitsaskohaks. Tore, et tehakse head asja, aga samal ajal peab suutma ka jätkusuutlikult majandada.“

SEVil on Eesti ärimaastikul suunaja ja infoedastaja roll, on noormees veendunud. „Kuna SEV ühendab 49 ettevõtet, siis üheskoos on ettevõtete hääl võimsam kui üksikhääled. SEVi hääl on miski, mida riigi tasandil rohkem kuulatakse. SEV saab edastada teadmisi oma liikmetele ja jagada liikmete arvamusi ning kogemusi riigile ja avalikkusele.“

Erkki külastas koos SEVi juhi Jaan Apsiga organisatsiooni liikmeid. Noormees võtab nähtu kokku positiivse emotsiooniga. „Mulle meeldib sotsiaalse ettevõtluse inimlik pool. Need inimesed on tõesti maailmamuutjad. On imeline näha, kui soojad, hoolivad ja rõõmsameelsed Eesti sotsiaalsed ettevõtjad on.“

Noormees on rahul, et sotsiaalne ettevõtlus on jõudnud ka koolidesse: „Ma arvan, et sotsiaalne ettevõtlus saab niikuinii formaalhariduse osaks. Minu meelest pole oluline, mis kujul see valdkond koolidesse jõuab. Tähtis on, et teadlikkus tõuseks, et noored tunneksid ennast maailmamuutjatena. Sotsiaalse ettevõtluse teema koolitundides on juba olevik, mitte tulevik.“

Seda, kas Erkkist endast saab tulevikus sotsiaalne ettevõtja, ta veel öelda ei oska. Plaan selleks puhuks aga on juba olemas: „Kõik algab tegutsemisest! Mõtlemine on kõva asi, aga kui sa ei tee midagi, siis ei saa idee kunagi teoks. Usk iseendasse on kõige tähtsam. Ja teadmine, et elu on konstantne õppeprotsess. Iga inimene saab olla see, kes ta tahab. Kui ta tahab väga olla sotsiaalne ettevõtja ja selle nimel pingutab, siis ta seda ka on.“