Climate Action Network (CAN) Europe avaldas eile EL riikide europarlamendi saadikute ja erakondade pingerea 2009-2014 valimisperioodil antud häälte ja otsuste kohta seoses Euroopa kliima-ja energiapoliitikaga. Analüüs võimaldab igal EL-i kodanikul näha, kuidas nende valitud saadik on toetanud, tõstatanud või ignoreerinud kliima- ja energiapoliitikaga seotud temaatikat.

Analüüsist ilmnes, et Eesti erakondadest toetas ambitsioonikat Euroopa kliima- ja energiapoliitikat kõige enam Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) (100%), samas kui kõige vähem avaldas enda toetust Isamaa ja Res Publica Liit (IRL) (60%).

Eesti saadikute lõikes olid pingerea tipus erakondliku kuuluvuseta Indrek Tarand (100%) ja sotsiaaldemokraat Ivari Padar (100%), kes on enda otsustes ja tegutsemises kõige enam toetanud ambitsioonikat energiapoliitikat. Neile järgnesid erakondliku kuuluvuseta Kristiina Ojuland (80%) ja Siiri Oviir (80%).

Vähem avaldasid ambitsioonika kliima- ja energiapoliitikaga seotud otsustes toetust Reformierakondlane Vilja Savisaar-Toomast (70%) ning Isamaa ja Res Publica Liitu kuuluv Tunne Kelam (60%).

EL liikmesriikide võrdlusest ilmnes, et Eesti, Portugal ja Rootsi on ainsad liikmesriigid, kelle toetustulemused uuringus olid „väga head“ – vastavalt 82%, 75% ja 75%.

Uuringus saavutasid kõige halvema tulemuse Tšehhi (49%), Ungari (46%), Suurbritannia (43%) ja Poola (33%). 

CAN Europe’i juht Wender Trio sõnul tähendavad kliimaaktsioonid enamat kui vaid sõnu ning et tehtud analüüs näitab inimestele täpselt, mida ja kuidas erakonnad ja nende Europarlamendi saadikud on Euroopa Parlamendis toetanud. Ta lisas, et tehtud analüüsi tulemused võimaldavad ühiskonnal ja kodanikel otsustada, kellele anda seekordsetel Euroopa Parlamendi valimistel oma hääl, et toetada Euroopa ambitsioonikamat kliima- ja energiapoliitikat aastani 2030 ja edasi.

Eesti Taastuvenergia Koja tegevjuhi Rene Tammiste sõnul on eelolevate Euroopa Parlamendi valimiste oluliseks murekohaks, et valimiskampaaniad keskenduvad sise- ja päevapoliitikale ning tõsised küsimused nagu Euroopa energiapoliitika ja -julgeolek ei saa piisavalt tähelepanu.

„Loodan, et Eesti poliitikud pakuvad reaalseid lahendusi, kuidas Eestis ja EL-s energiajulgeolekut parandada ja avaldavad valijatele enda seisukohad seoses EL ambitsioonikama energiapoliitikaga,“ lisas Tammist.

CAN Europe’i analüüs on unikaalne, sest see arvestab kõiki saadikute antud hääli ja otsuseid, mis on olnud seotud kliima- ja energiapoliitikaga.

Europarlamendi valimised toimuvad 22.-25. maini. Praegused muutused Euroopa Liidu õiguses on andnud Euroopa Parlamendile rohkem võimu ja mõjuvõimu Euroopa tuleviku otsustusprotsessis.

Uuringu tulemused kõigi 28 liikmesriigi kohta on allalaetavad siit.