World of Good teeb tulusat äri õiglase käsitöö müügiga. Kasu saavad nii kolmanda maailma tootjad kui ka esimese maailma tarbijad, ettevõtjatest rääkimata. Uuris Eva Ladva Heateo Sihtasutusest.

 

naine
Priya Haji Foto: World of Good

 

 

 

 

 

 

India-Aafrika päritolu ameeriklanna Priya Haji keskendus oma magistriõpingute jooksul küsimusele, kuidas rakendada turumajanduse mehhanisme maailma arenguvajaduste vankri ette. Vastuseks asutas ta organisatsiooni „The World of Good“, mis on juhtiv õiglast käsitööd turustav ettevõte. Nüüd varustab ta USAs enam kui 1000 jaemüügikauplust ning omab ostukeskkonda tuntud internetiportaalis eBay.

Õiglane käsitöö

world of good kotid

World of Good käsitöötoodete valik on rikkalik: alates ehetest ja käekottidest ning lõpetades sisustuskaupadega. Kõik nad on valmistatud käsitsi ja hoolikalt valitud materjalidest. World of Good tooteid müüakse peaaegu kõikides USA osariikides –     raamatupoodides, mahetoidukauplustes, spaades –, aga oluline osa üle 10 miljoni suurusest käibest tuleb interneti vahendusel, kust haruldast käsitööd saab lihtsal viisil tellida.

Algatuse eesmärgiks on vähendada vaesust ja pakkuda arengumaade naistele võimalust eneseteostuseks. The World of Good tootmispunktid paiknevad Lõuna- ja Kesk-Ameerikas, Väike-Aasias ja Aafrikas, pakkudes seal madala elustandardiga inimestele tööd ning makstes töö eest õiglast palka.

Käsitöö arengu vankri ette

wog sallid

Lisaks äriettevõttele kuulub The World of Good mudelisse sõsarorganisatsioon Development Organization, mille missiooniks on tõsta kogu maailmas väga väikese sissetulekuga kunstnike ja käsitööliste elukvaliteeti. Samuti viib sõsarorganisatsioon ellu mitmesuguseid sotsiaalprojekte (nt hariduse edendamine Indias).

Alates ettevõtte asutamisest 2004. aastal on World of Good teinud koostööd enam kui 6000 käsitöömeistriga 34 riigis ning pakkunud mittetulundusliku sõsarorganisatsiooni vahendusel toetusi rohkem kui 20 kogukonna arendamiseks.

Inspireeriv konkurents

World of Good tegijate eesmärgiks on elule aidata uutmoodi turumajandus, mis rakendab konkurentsi ühiskondliku heaolu loomiseks, asendades võimalikult madalate kuludega tootmise võistlusega suurima heaolu loomise nimel. Ise nimetavad nad seda “inspireerivaks konkurentsiks”.

Uue turumajanduse eelduseks on kolme jõu sünergia: teadlikud tarbijad, innovaatilised ettevõtjad ning selged ja järgitavad standardid. Nendevahelise partnerluse abil luuakse uued ootused ja nõuded ostetavatele kaupadele ning innovatiivsemad ettevõtted asuvad neid järgima. Teadlikkuse tõustes on tarbijate nõudel „sunnitud” uuendustega liituma ka traditsioonilises tootmissektoris tegutsejad. Nii aitab turg ise kaasa sellele, et valitsevaks saavad uued arusaamad toodete kvaliteedist ning tarbijad tõstavad oma poekorvi õiglase kauba.

Kas Eestis võiks olla oma World of Good?

MTÜ Hingest turustas aastatel 2005-2007 erinevates Eestimaa puuetega inimeste keskustes loodud käsitöötooteid, pakkudes neid ettevõtetele ärikingitusteks. Idee oli uudne ja põnev ning hingega käsitöö läks edukalt kaubaks. Kahjuks osutus aga ettevõtte kasumimarginaal loodetust väiksemaks ning ettevõtte haldamise kulud oodatust kõrgemaks, mistõttu tänaseks on MTÜ oma aktiivse tegevuse lõpetanud.

Hingest tegevuse läbi loodi puuetega inimeste käsitööle väärt ärikingituse maine ning juhiti ühiskonna tähelepanu puuetega inimeste tööhõivele. Kahe tegevusaastaga osteti puuetega käsitöömeistritelt käsitööd mõnesaja tuhande krooni eest.

MTÜ Hingest oli üks 2005/06 a sotsiaalse ettevõtja konkursilt võrsunud projekte, mille käimalükkamist toetas ka Heateo Sihtasutus.

Käsitöö 2

Investeerimisfirma Draper Fisher Jurvetson juhi ja World of Good käivitamisse investeerinud Steve Jurvetsoni kommentaar: "Kui me investeerime ettevõtte käivitamisse, on kõige olulisemaks teguriks otsustamisel ettevõtja kvaliteet: kas neil jätkub kirge ja nakkavat entusiasmi, et maailma muuta. Priya Haji avaldas meile muljet ja veenis meid, et tema ettevõte ja missioon suudavad just seda saavutada. Teha samaaegselt head ja äri on muutumas üha olulisemaks."

Fotod käsitöölistest: World of Good. Lugu on ilmunud ka Heade Uudiste väljaandes.