Tallinna Loomaaia Keskkonnahariduse keskuses on kuni 24.juunini üleval MTÜ Mondo näitus “Palmi all”, mis räägib palmiõli loo.

Tallinna Loomaaia keskkonnahariduskeskus. Foto: Olev Mihkelmaa, KIK
Tallinna Loomaaia keskkonnahariduskeskus. Foto: Olev Mihkelmaa, KIK

Hinnanguliselt leidub palmiõli 50% kauplustes müüdavates pakendatud toidu- ja kosmeetikatoodetes, sh ka nendes, mis on toodetud Eestis: šokolaad, küpsised, kreemid jne. Kuid palmiõli tootmisega kaasneb mitmeid tõsiseid probleeme: inim- ja tööõiguste rikkumine, põlisrahvaste elukvaliteedi langemine, loomaliikide hävimine ja keskkonnareostus. Istanduse rajamiseks metsade hävitamine mõjub kogu loomariigile.

Vihmametsade sümbolloomadest orangutanidest on alles vaid kaks liiki, kes on tänapäevaks õlipalmide istandustele kaotanud üle 90% oma Borneo ja Sumatra elupaikadest. Et me seda teaksime ja oma tarbimises arvestaksime, on Loomaaia Keskkonnahariduse keskus just õige koht näitusele.

Lahenduseks on sellise palmiõli valimine, mis on vastutustundlikult toodetud ehk sertifitseeritud. Meie ise saame parema palmiõli heaks palju ära teha:

  • uuri, millist palmiõli kasutatakse teie tarbitud kaupades; ja ostke sertifitseeritud palmiõliga tooteid
  • anna allkiri petitsioonile Euroopa Komisjoni presidendile Jean-Claude Junckerile parema palmiõli toetuseks.
  • Kui on küsimusi, mõtteid või ettepanekuid näituse kohta või soovid seda oma asutusse või kooli, siis võtke ühendust aadressil maailmaharidus@mondo.org.ee.