Ajakirjas Geophysical Research Letters ilmunud uus uurimus vihjab, et ookeanide soojenemine võib tuleval sajandil põhjustada Maa telje tavapärasest suuremat kaldumist. Seda tagajärge peeti varem ebaoluliseks, aga uurijad ütlevad nüüd, et nihe on piisavalt suur, et sellega peaks Maa võnkumise tõlgendamisel arvestama.

Maa pöörleb telgjoonel kaldega umbes 23,5°, aga see asetus on kaugel konstantsest, sest planeedi telg nihkub pidevalt vastavalt Maad ümbritseva massi jaotumise muutustele. 

Uurimust läbi viinud teadlane Felix Landerer (NASA Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, California) on teemat kommenteerinud: “Maa on nagu vurr ja kui sa paned rohkem raskust ühele või teisele poolele, siis pöörlemistelg nihkub üsna kergesti.”

On juba ammu teada, et muutuv kliima liigutab Maa telge. Planeedi põhjapoolus näiteks rändab tempoga umbes 10cm igal aastal.

Ka magevee juurdeevool kahanevalt jääkihilt põhjustab planeedi kaldumist. Landereri ja ta kolleegide hinnangul põhjustab Gröönimaa jää sulamine juba praegu Maa telje kalde muutumist umbes 2,6cm aastas ja see määr võib tulevikus oluliselt suureneda.

Praeguste hinnangute põhjal võib kasvuhoonegaaside tõusust põhjustatud ookeanide soojenemine samuti Maad kallutada. Varem arvati, et ookeanide laienemine ei tekita Maa massi jaotumises suurt nihet.

Meretasemete jälgimine

Uurijad kavandasid mudelisse muutused, mis ilmnevad, kui IPCC (Valitsustevahelise Kliimamuutuste Nõukogu) poolt ennustatud süsihappegaasi taseme kahekordistumine 2000. ja 2100. aasta vahel tõeks osutub.

Meeskond leidis, et ookeanide soojenemise ja laienemisega järgmisel sajandil nihkub Maa pöölemistelg umbes 1,5 cm aastas Alaska ja Hawaii suunas.

See mõju on suhteliselt väike. “Poolus ei nihku ära hullumeelsel moel,” märgib Landerer. Samas rõhutab teadlane, et liikumine on piisavalt suur arvestamaks kliimasoojenemist Maa telje nihete tõlgendamisel.

“Ookeanid võtavad endasse vähemalt 80% kasvuhoonegaaside lisatavast soojusest,” ütles Landerer ajakirjale New Scientist. “Ookeanidel on tohutu soojusmahtuvus, mistõttu see soojus püsib seal mõnda aega.”

Kiirem tiirlemine

Uurimuses mitte osalenud teadlane Maik Thomas (German Research Centre for Geosciences in Potsdam) on öelnud teadusajakirjale New Scientist, et tutvustatud uurimus keeras paljude teadlaste jaoks kummuli eelnevad teadmised: “Kuni praeguseni on inimesed uskunud, et veetaseme kõrguse muutused, mida põhjustavad ookeani temperatuuri muutused, ei mängi polaarsel liikumisel mingit rolli. Selle mõjuga peab nüüd siiski arvestama.”

Ka kliimamuutus võib mõjutada Maa pöörlemist. Eelnevalt näitasid Landerer ja ta kolleegid, et globaalne soojenemine põhjustaks Maa massi ümber paigutumist kõrgemate laiuskraadide poole. Kuna see tõmbab massi planeedi pöörlemisteljele lähemale, siis põhjuseks on planeedi kiirem pöörlemine- täpselt nagu uisutaja pöörleb kiiremini, kui ta oma käed kehale ligemale tõmbab.

SB saatkonna logo

Allikas: Rachel Courtland, NewScientist Global warming could change Earth's tilt