Eestis läbiviidud uuringute põhjal selgub, et keskmiselt vaatab eestlane päevas 5 tundi televiisorit. Seda on märkimisväärselt palju. Samal ajal otsime endale tikutulega poolt tundi lisaaega, et tegeleda hobidega või veeta kvaliteetaega perega. Pole vaja enam otsida – kõige suurem ajaraiskaja seisab elutoas nupuvajutuse kaugusel. Ometi ei saa ja ei taha paljud meist niisama lihtsalt televiisorivaatamisest loobuda. Mida aga teha selleks, et meie kontrolliksime televiisorit, mitte televiisor ei kontrolliks meid?

Esimesena soovitan osta trükitud telekava. Miks? Sest telekavasse on hea ära märkida sind huvitavad saated. Märgitud aegadel lülitadki pildikasti sisse. See aitab vältida olukorda, kus lülitad televiisori sisse ainult selleks, et „vaadata mis sealt tuleb“. Esiteks on kanaleid klõpsides pakutavast ülevaate saamine tunduvalt aeganõudvam ja teiseks jääd pea alati vaatama midagi väheolulist, mida poleks telekavas üldse ära märkinudki.

Tänapäeval on saated tihedalt põimitud läbi reklaamidega. Keskmiselt on tunnis ca 12-15 minutit reklaami. Ehk siis keskmise 5-tunnise telekavaatamise juures vaatame üle tunni reklaami! Ma usun, et reklaamide vähene uudiseväärtus ei kaalu üles nende vaatamiseks kulutatud kvaliteetaega. Õnneks on digiajastul olemas abivahendid, millega meid huvitavaid saateid salvestada. Võib kasutada näiteks digikanali salvestust, Ameerikas populaarset TiVo-t või lihtsalt programmeeritavat videomakki, kuhu annad nädala alguses käsklused salvestada lemmikseriaalid ja –saated. Nii ei hoia aega kokku mitte ainult reklaami edasikerimise arvelt, vaid saad paremini sobitada televiisorivaatamist oma muu päevakavaga.

Üldiselt on viis tundi telekavaatamist päevas siiski liig. Seega – sea endale eesmärk vähendada televiisorile kuluvat aega näiteks kolme tunnini. Järgmisel kuul kahe tunnini ja nii edasi. On väga oluline mõelda välja ka alternatiivtegevus, mida siis vabanenud ajal teha. See saab olla raamatu lugemine, perega lauamängu mängimine, triikimine või mis iganes meile oluline tegevus, mille teadvustamine motiveerib televiisorit välja lülitama.

Üks hea võimalus telekaaja vähendamiseks on siis, kui meie lemmikseriaali või –saate hooaeg lõpeb. Kui enne kulus näiteks iga pühapäeva õhtu seriaali vaatamiseks, siis nüüd ju on põhjus kadunud. Siinkohal on hästi oluline, et me ei lülitaks harjumusest telekat sisse ja ei hakkaks vaatama uut seriaali.

Tänases majapidamiste kokkuhoiurežiimis on mõistlik kasutada veel ühte nippi – telli endale vähem kanaleid! Olgem ausad – uudisteks ja meelelahutuseks on Eesti kanalitest küll ja küll. Kõik need ülejäänud 60 kanalit tekitavad ainult klõpsimist ja olukorra, kus pea alati on „midagi“ vaadata. Vähem kanaleid, vähem kiusatust, vähem aega teleka ees.

Lõpetuseks kõige olulisem – ära hoia televiisorit „taustaks“ mängimas. Taustaks sobib tunduvalt paremini näiteks raadio.