Neljapäeval, 29. septembril algusega kell 16 peab Tartu Ülikooli aulas avaliku loengu dr. Robert Gallo - viroloog ja HI-viiruse üks avastajaid ning esimene, kes tõestas, et HIV põhjustab AIDSi.

Dr Gallo külastab Tartu Ülikooli 28.–30. septembrini. 29. septembril peab külaline aulas avaliku loengu ning kohtub kolleegide ja tudengitega arstiteaduskonnas. Loengu pealkiri on Viruses, Epidemics, and the Prospects for Their Control with Emphasis on HIV/AIDS ("Viirused, epideemiad ja nende kontroll rõhuga HIV/AIDSil"). Loeng on inglise keeles ning kõik huvilised on oodatud.

Robert Charles Gallo (s 1937) on viroloogina andnud olulise panuse HI-viiruse uuringutesse. Ta on üks HI-viiruse avastajaid ja esimene, kes aastal 1984 tõestas, et HIV põhjustab AIDS-i. Robert Gallo juhib Marylandi Ülikooli (USA) arstiteaduskonna juures tegutsevat viroloogia instituuti.

1995. aastal publitseeris Gallo oma avastuse, et looduslike ühendite klass kemokiinid (chemokines) blokeerivad HIV-i ja pärsivad AIDS-i kulgu. Ajakiri Science kuulutas avastuse samal aastal üheks viimase aja olulisimaks teaduslikuks läbimurdeks, mis on viinud uue ravimiteklassi väljaarendamiseni HIV-i raviks. Aastal 2005 asutas Gallo koos partneritega firma Profectus BioSciences, Inc., mis arendab välja ja kommertsialiseerib tehnoloogiaid viirushaigustesse, sh HIV-i haigestumuse ja suremuse vähendamiseks.

2007. aastal eraldas Bill ja Melinda Gates’i Fond Gallole ja tema uurimisrühmale HIV/AIDS preventiivvaktsiini uuringuteks 15 miljoni USA dollari suuruse grandi.

Robert Gallol on tihe tööalane kontakt TÜ viroloogia professori Mart Ustaviga, kellega nad on teinud koostööd HIV-i ravimisel Lõuna-Aafrikas. Reedel, 30. septembril peab Dr Gallo erialase loengu ka TÜ arstiteaduskonna tudengitele. Aeg ja koht on veel täpsustamisel.

Dr Gallot saadab visiidil Harry ja Reba Huge’ Fondi estofiilist president Harry Huge, kes on olnud 20 aastat dr Gallo juriidiline nõustaja. Harry Huge’ juhitav fond on USA Nebraska Wesleyani ülikooli (NWU) suurtoetaja. NWU on 2007. aastast olnud TÜ partnerülikool.

Rohkem infot: http://www.ut.ee/1062515