Hiie sõbra aunime andmiseks esitati Maavalla kojale kuus kandidaati. Nende seas on viis eraisikut, kelle julge ja sihikindel tegevus on päästnud hävingust mitu ajaloolist hiiepaika. Esitati ka üks meediaväljaanne.

Järgnevalt tutvub koja hindamiskogu nende tegevusega ja valib välja ühe, kellele aunimetus anda. Hiie sõber 10222 kuulutatakse välja 28.11. Tartus toimuval Hiie väe tunnustamissündmusel.

10222 on tänavune aastaarv, mis lähtub Eesti kohalikust ajaarvamisest. Niipalju aastaid tagasi vabanes suurem osa Maavallast vee alt ja ligikaudu sama pikk on meie rahva ja kultuuri, s.h pühapaikade lugu.

Laupäevalal kukkus hiite kuvavõistlusele piltide esitamise tähtaeg. Laekus 129 kuva millel on jäädvustatud 49 pühapaika. 35 pildistaja vanus on 12 kuni 71 eluaastat.

Kuvadel leidub hiisi, üksikuid pühi puid, kive ja allikaid mitmelt poolt Maavallast, kuid pildistajate lemmikuks oli Tartumaal asuv Kiigeoru hiiesalu ja Kunda Hiiemägi Virumaal.

Kindlasti üks üllatavamaid kuvasid pärineb Võrumaalt Ilmamäelt, kus on jäädvustatud kummaliste märkidega kivi. Millega seal õigupoolst tegemist on, peavad uurijad alles välja selgitama

Et kuvavõistluse korraldamist toetasid pärimuseuurija Harri Mürgi mälestuseks annetanud Kanada hiiesõbrad, saadeti võistlusele ka mõned pildid Kanadast. Kui Teise Maailmasõja ajal Kanadasse pagenud eestlased rajasid Kotkajärvele oma ühise maavalduse, valisid nad välja ka oma pühapaiga, kus hiietavasid täita. Tegemist olevat põlismaalaste ajaloolise pühapaigaga.

Võistlusele saadetud kuvadega saab tutvuda siin http://www2.maavald.ee/pildid/

Võistlus ja Hiie sõbra tunnustamine toimub koostöös Tartu Ülikooli, Eesti Kirjandusmuuseumi, Hiite Maja SA, Kultuuriministeeriumi ja Siseministeeriumi, Rohelise Värava, Bioneeri ja ilm.ee-ga.

Hiie väe tunnustamissündmus toimub 28.11. algusega kl 13.00 Tartus Eesti Kirjandusmuuseumi saalis. Kõik hiite sõbrad on oodatud.