Homme, 7. augustil algav Viru folkloorifestival on pühendatud Norra kultuuri ja pärimuse tutvustamisele. Kaheteistkümnendat korda kutsub Käsmu külalisi sumedale augustinädalavahetusele nautimaks muusikat ja maitseid. Toitlustuse eest hoolitsevad arvukad toiduautod ja kodukohvikud. Muusika eest külalised kodumaalt ja kaugemalt.

Esinejaist paeluvad kõrvu kodumaised Dagö ja Justament, kes tähistab sellel aastal oma 40. koostegutsemise juubelit. Raja tagant on oodata ennekõike kuulsat Aleksander Rybaki etteastumist, Norrast kulgevad kohale veel Vrang nimelise ansambli liikmes. Norra stiilis muusikat esitavad ka kohalikud esitajad. Vaata festivali ajakava siit.

Mis on selleaastasel festivalil teistmoodi? 

Üks olulisemaid muutusi on, et sel aastal ei ole Metsalava, vaid Meremuuseumi taga on taas Merelava, kus antakse kontserte Käsmu oma viikigilaevalt Aimar, mis sel aastal tähistab juba 10. sünnipäeva. Kontserdid mere pealt paadist on väga iseloomulikud Norrale.

Viiruse pärast on programmis veel teisigi muudatusi, näiteks ei toimu laupäeva südaöösel folk-rocki kontserti, mis tavaliselt paneb publikut koos üheskoos rõkkama ja välja elama. Saali täituvuse piirangute tõttu ei ole kontserte kirikus, aga väike armas Käsmu kirik on folgi külastajatele avatud palvuste ajal.

Samuti jäävad sel aastal ära traditsioonilised folgi öösimmanid, kus varasemalt tihedalt koos öö läbi lustiti. Ainsad siseruumi kontserdid on Käsmu rahvamajas, kus tagatakse poole saali täituvuse nõue.

Sel aastal ei ole Võsu-Käsmu vahel sõitmas folgibussi, mis tavaliselt folkijaid tihkelt täis. Soovitame Võsul peatuvatel folgilistel Käsmu tulla mööda kaunist kergliiklusteed rattaga. Sel aastal laiendame festivali rattaparklat.  

Kuna festivalil osalejate arv on rangelt piiratud ning sinna alla lähevad lisaks publikule ka esinejad, korraldajad, vabatahtlikud, siis pidid korraldajad ära jätma keskkonnaprogrammi. Viru Folk on ikkagi eelkõige põhjamaise muusika festival, aga loodame, et meie hea koostöö Lahemaa Looduskooli noortega jätkub järgmistel aastatel.

Kuidas on korraldatud festivali ajal jäätmekäitlus, mille poolest festival selles teemas esirinnas oli?

Viru Folgi heakorratiimis on parimad vabatahtlikud, kes ei jäta üles korjamata ka kõige väiksematki sodi. Juba viiendat aastat veab heakorratiimi Kristo Kesler, kelle sõnul on festivali jäätmekäitlusel põhirõhk jäätmete sortimisel. Kogume eraldi taara, bio- ja olmejäätmed ning eraldi konteinerites jõuavad need ka jäätmejaama. Prügi sorteerimise nõue kehtib ka kõikidele kauplejatele ja toitlustajatele ning bioloogiliste nõude kasutamine on toitlustajatele ja kauplejatele rangelt soovituslik ning koostöölepingus suurelt ja roheliselt kirjas.

Millega peaksid arvestama festivali külalised?

Ennekõike on külalistele suur palve, kui tunnete end natukenegi tõbisena, palun jääge koju, puhake ja kosuge ja kuulake KUKU raadiost Viru Folgi kontsertide ülekandeid. Kõik teised on festivalile väga oodatud ja omalt poolt pakume tihedat, sisukat, norrahõngulist festvaliprogrammi kaunis kaptenite külas.

Lainela puhkekeskuses on kõigile kättesaadavad tasuta joogiveekraanid. Säästame loodust ja võtame kaasa oma taastäidetavad joogipudelid. Kui tunned, et vajad disainmaski, võta enda oma kaasa. Meditsiinilisi maske saab osta piletikeskusest, infotelgist ja rahvamajast.

Riigi Ilmateenistuse prognoos lubab Käsmu vihmavaba nädalavahetust. Ka Terviseamet on andnud Käsmu festivalile oma nõusoleku.