Lilleoru Koolituskeskuse rajaja ja koolitusjuht Ingvar Villido on tegelenud praktilise eneseuurimise ja -arendamisega üle 20 aasta. Juba üle viieteistkümne aasta annab ta nii Lilleorus kui ka mujal Eestis inimestele edasi elukvaliteeti muutvaid praktilisi teadmisi.

Ingvar on öelnud, et põhiliselt on inimese hädade põhjuseks valesti kasutatud emotsioonid. Tema kogemus on näidanud, et näiteks vabastades aastatega kogunenud emotsionaalsed pinged, paraneb ka füüsiline keha iseenesest. Paraku tunneb inimene enda emotsioone vähe, hoolimata sellest, et need on kõiki tegevusi läbiviivad jõud. Ingvar õpetab, kuidas nende jõududega oskuslikult ümber käia.

Oled välja töötanud kursuse „Enesemuutmise kunst – emotsioonide valdamine”. Millest selline kursus?

See tuli Lilleorus käivate inimeste vajadusest. Praktikad, mida teeme, algavad teadvelolekust ja teadlikkuse kasutamisest. Inimestel oli nii palju emotsioone, et ei saanud teadlikkust kasutada. Tuli luua sellised tehnikad, millega emotsioonide hulka vähendada, et saaks selle võrra rohkem teadvel olla. Rakendatud teadmiste kasu on väga suur, sest tekib võimalus vabaneda emotsioonidest, mida inimene ei taha oma ellu.

Miks peaks vabanema emotsioonidest?

Ma toon ühe näite, mille kaudu saab sellest aru igaüks. Kujuta ette, et sa ei ole enam kunagi elus kade. Milliseks sinu elu kujuneb? Sa ei ole tige? Ei solvu enam kunagi? Ei ole “rambipalavikku”? Milliseks sinu elu kujuneb? Vaata tulevikku valitud tunde-emotsioonita ja siis saad aru, milles point on.

Kas ei ole nii, et kui kõikidest emotsioonidest vabaneda, pole elul enam värve ja kõik tundub mage ja hirmutav?

Ei olegi vaja kõikidest vabaneda. Praegu räägime elu negatiivselt mõjutavatest emotsioonidest. Aga kui inimene tahab tõsiselt tegeleda oma varjatud potentsiaalidega, mis algavad peale emotsioone ja mõistust, ehk teadvelolekuga, tuleb paratamatult vabaneda ka positiivsetest emotsioonidest. See on täiesti vabatahtlik, pole nõue ega kohustus. Samas, kui inimene avastab kõrgemad väärtused, milleks on teadvelolek, katkematu taip, intuitsioon, inspiratsioon - on see niivõrd põnev ja huvipakkuv, elukeskne, et enamasti inimesed ei tahagi seda emotsioonide vastu enam vahetada.

Maailm avardub, muutub “päriseks”, värvilisemaks, mitmekihilisemaks ja võimalusterohkeks. Keegi ei taha siis tavaliselt ise enam aheldavaid emotsioone.

Piltlikult võiks öelda, et kui sul on tükk hõbedat ja saad endale briljandi, on selge see, et kui sul on nüüd briljant, siis sa ei ole enam hõbedast huvitatud.

Oled neid kursusi juba päris mitu aastat läbi viinud. Kuidas on tagasiside?

Umbes 80 % inimestest jätkavad nende tehnikate kasutamist igapäevases elus. See on väga suur protsent. Kursus on muutnud mitte ainult nende inimeste enesetunnet, vaid ka elu.

Kas sellesse tehnikasse peab uskuma?

Ei pea. Kui inimene ei oska mingit asja elus teha ja kui keegi õpetab talle seda ning peale seda ta nüüd oskab, siis ta ju ei usu, vaid teab, et see asi on nii. Kõik need tehnikad on sellised.

Puhas matemaatika.

Piltlikult võiks öelda küll, aga mitte nii kuiv ja lakooniline.

Tavaliselt naised tunnistavad, et on emotsioonidega hädas. Kas ka mehi on kursustel käinud?

Mehi on palju käinud. Enamasti meestel endil on mulje, et neil on väga vähe emotsioone, et nemad on ratsionaalsed ja emotsionaalsed on just rohkem naised. Aga kui mehed näiteks võtavad napsu, ujuvad emotsioonid välja, sest alkohol lõdvendab teatud alateadlikku kontrolli, mis surub emotsioonid alla. Siis näeme küll, et ka meestel on emotsioonid. Siit saab järeldada, et meeste probleem on pigem allasurutud emotsioonid. Ja arvamus, kas nad on või neid pole, ei ole tegelikult üldse oluline, sest seda osa reguleerib alateadvus. Osa, mida ei saa tavaliselt lõpuni kontrollida. Võib-olla nad ise ei teagi seda üldse? See on kunagi nendega juhtunud ja ununenud. Allasurutustest tulenevad aga paljud füüsilised, psüühilised ja mentaalsed probleemid, mis maalivad igapäevaelu.

Mehed pidid tegema rohkem enesetappe.

Kui mees või naine “jookseb kinni”, siis tal ei ole ideid, kuidas eluga edasi minna ja põhiliseks elu juhtivaks faktoriks saab mingi emotsioon. Emotsioon genereerib vastava seisundi, oleku ja selle kaudu ka vaate elule. On ilmselge – mida tugevam emotsioon, seda väiksem arukus. Kontrollige seda! Kui emotsioonist vabaneda, ei ole enesetapuks enam põhjust. Enamasti määravad emotsioonid tegevusi 95% ulatuses hoolimata mõtetest. Ülejäänud 5% langeb taipamisele. See on äärmine sõltuvus ja samas suhteliselt kontrollimatu. Kursusel õpitakse tundma seda, et tegelikult ei ole see päris normaalne ja mida iga inimene saab iseseisvalt muuta. Midagi keerulist siin pole.

Müstikat ei ole, aluseks on Babadži krija jooga teadmised ehk iidne praktiline teadmine inimesest.


Täpsemalt saad enesemuutmise kursuse kohta lugeda Lilleoru kodulehelt.