See lugu juhtus siis, kui töötasin veel raudteel. Aasta hakkas läbi saama ja meil töö juures tehti ka aastalõpu koosolek või tehniline õppus. Eks ta oli see, milleks keegi seda pidas. Ülemused tahtsid lihtsalt aasta kokkuvõtteid teha.

Kontorisse minnes sattusin ma oma kolleegidega kokku. Mehed tegid mulle uksi ees lahti ja panid need jälle pärast mind ilusti kinni. Viisakad ju, mõtlesin. Tänasin neid lahkuse eest. Eks ma tahtsin ju ka viisakas olla. Tekkis väikene vaikuse hetk. Lõpuks küsiti, et miks ma tänan. Vastasin, et säärane viisakas suhtumine on ju tänu väärt. Üks vanem kolleeg küsis mult, et kas ma ka tean, kui vana see komme on. Kehitasin õlgu ja palusin tal rääkida.

Kui trepist üles läksime, jutustaski ta: “See tava on pärit ajast, kui inimesed veel koopas elasid. Siis olid mehed pere kaitsjad ja toitjad. Seepärast neid ka hoiti. Iga kord, kui koopasse mindi, lasti naine ette, et kui karu vastu tuleb, jõuab toitja ja kaitsja plehku panna.” No on ikka head mehed küll! Kuulasin jutu ära ja sain aru, et mulle üritati rääkida üht vana ja kulunud anekdooti.

Lisasin siis: “Kas tema teab, et tol kaugel ajal oli valitsejaks matriarhaat? Mehed võisid olla küll toitjad ja kaitsjad ning sellel põhjusel ei elanud nad kuigi vanaks. Kogukonda valitsesid aga kõige vanemad ja targemad. Need olid naised. Seda vana emakest austati ja kardeti. Kõik allusid temale, ka mehed. Äkki oli asi hoopis nii, et juhuslikult koopasse sattunud karu pages sealt suures hirmus. Ta jooksis maha nii esimesena koopasse saadetud naise kui ka kõik mehed, et pageda sealt koos oma saba ja karvadega selle metslase eest, kes nii hirmuäratavalt kisada jaksas.”

Meie härrased kolleegid järgnesid mulle trepist vaikides. Enam ei tulnud neilt ühtegi kommentaari. Nad vist tegelesid mõtlemisega. Läksin saali ja võtsin istekoha sisse ning jäin koosoleku algust ootama. Läbi lahtise riietusruumi ukse oli kuulda, kuidas mehed seal üksteist aasisid: “Said nüüd, Kolja! Ära ikka torgi targemat. Said nüüd!”

Oh, päris uhke tunne oli, kui sind targemaks peeti. Tegelikult nii juhtubki, kui taipad ära, et sind üritati vana anekdoodiga haneks tõmmata, aga jäädi ise halba valgusesse. Nii oli ka selle looga, kus karu tuli koopast.


Loe Bioneerist Pille blogi "Pillevna püüab päeva"!

Saa Pillega tuttavaks!