Kaup24 läbiviidud uuringust selgub, et paljude lapsevanemate jaoks tähendab suve lõpp koolinimekirja kriitilist ülevaatamist. Näiteks kaalub iga kolmas lapsevanem kooliaasta alguses lastele uute nutiseadmete soetamist. Suurt tähelepanu pööratakse ka ergonoomilise õpikeskkonna loomisele.

COVID-19-ga seotud eriolukord tõestas, et kaasaegse õppetehnoloogia juures mängib olulist rolli digiseadmete olemasolu. Kui kodukontorid ning kaugtöö on paljude täiskasvanute jaoks tavapärane, siis laste kaugõpe enne eriolukorra algust võis paljude jaoks tunduda mõeldamatu. Samas oli UNESCO andmetel pandeemia tõttu koduõppel aga pea 60% maailma õpilastest.

Koolitarvete viiekordne müügitõus

Kaup24 ja uuringufirma Norstat Latvija läbiviidud uuringust selgus, et suur osa lapsevanematest ei kiirusta koolitarvikute ostmisega. Küll kaalub aga kolmandik ehk 27% vanematest lastele uute nutiseadmete ostu. Leedus on selliseid vanemaid 35% ja Lätis 26%.

„Kooliks ettevalmistus algab tavaliselt juba juuli lõpus ning kestab septembri keskpaiga või lõpuni. Seda näeme ka oma müüginumbritest: võrreldes maikuuga on tavaliselt augustis näha viiekordset tõusu koolitarvete ostunumbrites. Tänavust koolitarvete nimekirja mõjutab tugevalt ka kevadine kaugõppe periood. Teadmatus tuleviku ja õppekorralduse osas sunnib vanemaid kriitilise pilguga üle vaatama laste tavapärast koolinimekirja. Näeme, et müügiedetabelisse kuuluvad ka erinevad nutiseadmed ja ergonoomiline mööbel," kinnitas Kaup24 turundusjuht Ernestas Kačerauskas.

Lapsevanemate suhtumist digiseadmetesse mõjutab suuresti nende vanus. Noored lapsevanemad (alla 29aastased) on nutiseadmete kasutamise ning ostmise osas vabamad - 22% vastanutest arvab, et nende laps vajab kaasaegseks õppetegevuseks tehnoloogia tuge. See-eest vanematest lapsevanematest (50-59aastased) on samal arvamusel vaid 6%.

Traditsioonilised kirjatarbed on endiselt hinnas

Vaatamata tehnoloogia populaarsusele, kulub suur osa koolitarvikutele mõeldud eelarvest traditsioonilistele õppevahenditele: kirjutusvahendid, seljakotid, riided ja jalanõud. 35% vastanutest tunnistab, et suur osa eelarvest on mõeldud just nendele toodetele.

Kačerauskas sõnul näitavad noorte lapsevanemate ostuharjumused, et õppetöös on suur rõhk tehnoloogial. Õppeprotsessid muutuvad aina interaktiivsemaks ja nutikooli kontseptsioon on uus reaalsus. Digiseadmetest ostetakse enim sülearvuteid, nutikellasid, mobiiltelefone, akupankasid ja kõrvaklappe.


* Uuringus osales 1086 inimest üle Baltikumi, kellel oli peres vähemalt üks alla 18-aastane laps. Uuring viidi läbi 2020. aasta juulis.