Kui räägime kodu turvalisena hoidmisest, kohtame sageli suhtumist, et see pole esmatähtis või sellele võivad mõelda need, kellel raha „meelelahutuseks“ üle jääb. „Minult ei ole midagi võtta,“ on üks peamisi argumente. Enamasti mõeldakse siis, et kodu saab kindlustada ainult väga kulukate vahenditega ning nende vahendite eesmärk on kaitsta vara.

Tegelikult, kui räägime kodu turvalisusest, ei kuulu sinna hulka ainult murdvargus, mille tulemusena viiakse kaasa laiekraanteler ja tehakse porised jäljed vaibale. Materiaalne on tõesti võrdluses üsna lihtne osa elust, mida asendada.

Seevastu muud aspektid, mis kodu ohutuse juurde kuuluvad: tulekaitse ja tulekahju ennetus, uputuste vältimine, ja mis kõige olulisem – nende inimeste hoidmine, kes selles kodus elavad või viibivad, ei tule sel teemal kõneledes miskipärast kohe meelde.

Ometi, kui võimust võtab tuli või majapidamisse tungib vägivaldne võõras, ei ole esemed need, mille kannatada saamise üle tõenäoliselt kõige suuremat kahetsust tunneme!

Inimesed!

Naljameestele meeldib sageli kasutada kulunud kuri-ämm-kodus argumenti, miks kodu kaitsmisesse mitte rohkem panustada. Iseenesest on sellele raske vastu vaielda – ämm võib tõesti kuri olla.

Ämm on kõigest inimene ja kui tal pole just omandatud kõrgemat taset võitluskunstides või tulirelva kitlivööl, on ta lihtsalt inimene, kes tõenäoliselt endast tugevama ja paremini ette valmistunud, võimalik et ka vägivaldse sissetungijaga silmitsi seistes pelgalt oma isikuomadustega end kaitsta ei saa. Sagedased on sissemurdmised päevasel ajal, kui varas eeldab, et kedagi kodus pole. Kui ta leiab aga eest inimese, ei ole harvad need juhud, kus kohtumine kulgeb vägivaldselt.

Tänapäeval areneb tehnika meeletu kiirusega ning nii on tekkinud üha uusi võimalusi, kuidas oma kodu hoida. Lisaks enim kasutatavatele sissemurdmistele reageerivatele ukse- ja aknaanduritele ning  liikumisanduritele on võimalik kodul silma peal hoida ka näiteks veeavariide, gaasilekete ja tuleõnnetuste ärahoidmiseks.

Kuna suitsuandurid on kohustuslikud, on need väga levinud, kuid vähesed teavad, et koju on võimalik paigutada ka veelekke- või gaasiandurid või näiteks temperatuuri järsu kõikumise peale reageerivad andurid. Videovalve  on üks lahendus, mis pakub võimaluse häire korral kohe valvatavast objektist otsepilti vaadata – see on asjakohane näiteks kaugel asuva suvekodu puhul, et otsustada, kas on vaja kohale sõita või mitte.

Emotsionaalne kahju

Kuigi suurem osa rahaliselt väärtuslikke materiaalseid asju, mida ühest kodust leida võib, on asendatavad, ei tähenda see, et peaks muretult uksed sissetungijaile lahti jätma. Reaalsus on see, et vargused mõjutavad inimesi kõige rohkem psühholoogiliselt tasandil, nii et pärast oma kodu privaatsuse rikkumist on just turvatunnet kõige raskem tagasi saada.

Samuti, ei kanna kindlustus asjade emotsionaalset väärtust: seda tunnet, et keegi on sinu koju sisse murdnud ja sobranud sinu isiklikes asjades, ei saa kindlustuse poolt kompenseerida, nagu ei ole asendatavad ka sentimentaalse väärtusega esemed, mis varaste saagiks langevad. Sageli ei tulda selle pealegi, et sissemurdmise käigus võivad vargad kogemata kaasa võtta ka rahalise väärtuseta, kuid emotsionaalselt tähtsad esemed nagu nt album perepiltidega.

Mida siis peale hakata?

Vii ennast kurssi erinevate võimalustega oma elamist kindlamaks muuta. Loe tuleohutuse ja sissemurdmiste vältimise kohta. Uuri, kuidas vältida veeavariid. Loe turvanõuandeid – sest saad palju ära teha, et su kodu oleks turvalisem.