Keskkonnaamet kutsub südamekuu ja rahvusvahelise õuesõppepäeva puhul õpilasi ja õpetajaid klassiruumist välja loodusse liikuma ja oma kodukohta avastama, kasutades selleks uut digitaalset õppevahendit Avastusrada.

11.–17. aprillil on enamikus Eesti maakonnakeskustest avatud vähemalt üks Keskkonnaameti loodud interaktiivne matkarada, mille läbimist toetab nutiseadme veebilehitsejas töötav rakendus. Avastusrada võimaldab avastusõppe ja praktilise tegevuse kaudu lõimida loodusteadusi ja humanitaaraineid ning tutvustada huvilistele piirkonnaga seotud loodust, kultuuri ja ajalugu.

Igal matkarajal on 15 kontrollpunkti, kus osalejad saavad oma teadmisi ja oskusi proovile panna ning omandada uut infot kodulinna loodus- ja kultuuriobjektide kohta. Rajad on keskmiselt 6 km pikad ning nende läbimiseks kulub u poolteist tundi. Avastusraja kontrollpunktide edukate läbijate vahel loosib Keskkonnaamet aprillikuu lõpus välja auhinnad.

„Avastusrajale on oodatud seiklema 6.–12. klasside kuni kolmeliikmelised meeskonnad, kes peavad igas kontrollpunktis vastama mõnele küsimusele. Ülesanne avaneb nutirakendusest alles siis, kui mängijad on jõudnud rajal vastava punkti juurde. Igal rajal on oma eripärad, ent neid kõiki seob ühtseks tervikuks eesmärk tekitada matkajates huvi meid ümbritseva keskkonna tuleviku vastu,“ selgitab Liisi Mäeumbaed, Keskkonnaameti keskkonnahariduse spetsialist.

Raja läbimiseks tuleb end registreerida mängijana mängukeskkonna veebilehel www.avastusrada.ee. Lehel saab valida meelepärase linna või piirkonna. Soovides osaleda auhinnaloosis, tuleks valida rada, millel on viide Keskkonnaametile ning märge „Avastusrada 2016“. Õpetajatele on Keskkonnaamet ette valmistanud ka metoodilise juhendi, mis aitab Avastusraja õppekäiku paremini ette valmistada.

Õppevahend Avastusrada on nutiseadme veebilehitsejas töötav rakendus, mille abil saab luua õues läbitavaid interaktiivseid radu ja see loodi möödunud aastal Keskkonnaameti ja Tallinna Ülikooli koostöös. Projekti rahastati Euroopa Sotsiaalfondi programmist „Keskkonnahariduse arendamine“.

Avastusradade loomisel andsid oma panuse Tallinna Ülikooli teadlased, Tartu Keskkonnahariduse Keskus,  Hiiu, Järva, Jõgeva, Rapla ja Valga maavalitsused, Hiiu-, Järva- ja Valgamaa tervisenõukogud, Hiiu vald ning Kohtla-Järve Linnavalitsus.