18. juunil algusega kell 16 korraldab keskkonnaliikumine Extinction Rebellion (Vastuhakk Väljasuremisele) protestimarsi Toompea lossi eest RMK Metsamajani, kus demonstratsioon jätkub. Meeleavalduse eesmärk on juhtida tähelepanu lageraiete elurikkust kahjustavale iseloomule. Korraldajate soov on saata lageraied ajalukku. Metsa ülestöötamiseks on ka muid meetodeid.

Metsamaja juures jätkub meeleavaldus kõnekoosolekuna, teiste hulgas võtavad sõna noorteliikumise Reeded Tuleviku Nimel (Fridays for Future) aktivist Henri Holtsmeier ning Eesti Metsa Abiks koordinaator Linda-Mari Väli. Üheskoos lauldakse Eestimaa metsade nimel laulik Helena Trei juhendusel. Rongkäigu muusikalise poole eest hoolitsevad trummiansamblid Rhythms of Resistance Tallinn ning RoRpat.

Meeleavaldusel nõutakse metsade raadamise kohest lõpetamist.

“Eesti loodusvarad ja loodusressursid on rahvuslik rikkus, mida tuleb kasutada säästlikult. Eestimaal toime pandav ökotsiid tuleb lõpetada koheselt. Elame ajal, kus valitseb loodusvarade arvelt rikastumise mentaliteet. Selline mõtte- ja käitumislaad peab asenduma jätkusuutlikumaga,” selgitab ürituse motiive liikumise kõneisik Mihkel Tiganik.

“Minu kodukohas raiuti hiljuti lagedaks 3,5 hektarit. Tapetakse linde, siile, terved ökosüsteemid hävivad. See ei ole inimlik. See on vale! Valus ja traumeeriv on teada, et selline hävitamine leiab aset iga päev ning selle peatamiseks ei tehta sisuliselt midagi,” kõneleb ürituse kaaskorraldaja Mari Laanesaar, “demonstratsiooni fookus on Eestimaa metsades toimuv rüüstamine, kuid lahendamist vajav probleem on palju, palju laiem. Süstemaatiline looduse hävitamine toimub kõikjal: ülepüük ookeanides, palmiõli istandused Indoneesias või soja Amazonases, põlevkivi kaevandused Ida-Virumaal või lageraied üle-Eesti - probleem on sama: Eluhoiak, mis näeb looduses vaid ressurssi majandusliku edu saavutamiseks. Meie maailm on väärtuste kriisis.”

Korraldajad paluvad kõigil üritusel osalejatel rangelt järgida 2+2 reeglit.

Extinction Rebellion on Ühendkuningriikides alguse saanud globaalne keskkonnaliikumine, mille eesmärk on kasutada mittevägivaldseid kodanikuallumatuse taktikaid selleks, et sundida valitsusi tegutsema kliima ja ökoloogiliste süsteemide kollapsi ära hoidmise nimel. Meeleavalduse korraldaja Extinction Rebellion Tallinn on liikumise Tallinnas tegutsev lähigrupp. Varasemalt on Tallinna aktivistid korraldanud iganädalasi demonstratsioone RMK Metsamaja esisel.

Rohkem infot Extinction Rebellioni kohta

Ürituse sotsiaalmeedia link.

Igaüks saab ise rääkida, mis loodusega toimub tema arvates.