Keskkonnanädala idee sai alguse 2018. aasta suve lõpus OLE ROHKEM. koostöövõrgustiku aastakonverentsil, kus BÜS (Bioteaduste Üliõpilaste Selts) ja EMÜ KÜS (Eesti Maaülikooli Keskkonnakaitse Üliõpilaste Selts) mõtlesid, et võiks koos midagi korraldada.

  • Keskkonnaharidus
  • 14. aprill 2021
  • Foto: Teadusmarss 2019. aastal/Bioteaduste Üliõpilaste Selts

Juba samal üritusel saime lisaks organisatsioone kampa ning sügisel kutsusime kokku esimese koosoleku. Brainstormisime ürituste ideid, mida korraldada võiks ning kuna mõtteid oli palju, otsustasime need koondada ühte nädalasse ja nii sündiski Keskkonnanädal 2019. Keskkonnanädala eesmärgina nägime keskkonnasõbraliku eluviisi toomist inimestele lähemale, korraldades võimalikult laia valikuga üritusi, mis võiksid paeluda mitmeid erinevaid huvigruppe.

Lisaks soovisime Tartu elanikelt koguda ideid, kuidas meie linna rohelisemaks muuta ning viia need mõtted linnani – see realiseerus Häkatoni näol. Samuti oli Keskkonnanädal 2019 esimene üritus, mida korraldasid mitu OR. Koostöövõrgustiku organisatsiooni.

Kuna meid ümbriteva loodusega arvestamine on tähtis ja 2019. aasta üritus õnnestus edukalt, siis on selles idees potensiaali saada iga-aastaseks ürituseks.

Sel aastal oleme võtnud uue lähenemise: aitame inimestel ise leida oma tee keskkonna juurde. Kas selle tee leidmine võtab vähe või kaua aega, pole tähtis. Peaasi, et see juhtuks, sest ise omandatud mõistmine annab palju püsivamad teadmised, et tegutseda. Ja kuna inimesed on erinevad, siis on ka loodavad üritused erinevad. Korraldajaid on päris mitmeid: Tartu Ülikooli kõigist neljast valdkonnast ja lisaks veel Eesti Maaülikoolist ja Lennuakadeemiast.

Toimuvast siis natuke lähemalt

Keskkonnanädal 2021: Mina ja maailm - Bonding with the Earth toimub 19-23 aprillil üle terve Eesti. Ürituse vormid on erinevaid: veebiseminarid, vestlusõhtud, podcastid, mälumäng, orienteerumine, looduse vaatlemine. Kõik üritused toimuvad veebi vahendusel ja anname sotsiaalmeedias juhiseid, kuidas õues toredalt (ja kasulikult) aega veeta.

Eelnevaid teadmisi olema ei pea, samamoodi ei ole vanulist piirangut ning osa saab meist nii eesti kui inglise keeles. Lisaks jagame teiega huvitavaid teadmisi keskkonna kohta. Ühegi üritusel osalemise eest midagi maksma ei pea. Küll on võimalus võita keskkonnasõbralikke tooteid osaledes mälumängul ja orienteerumisel.

BÜSi korraldatav üritus on Maa päeva loodusvaatlused. Sel päeval kutsume inimesi ülesse minema õue, otsima erinevaid liike, neid määrama ja oma vaatlusandmeid sisestama, et need jõuaksid eElurikkuse andmebaasi. Liikide määramisel on kõige suurem abi inimestest, kes seda juba oskavad ja määrajatest (tavaliselt raamatu kujul).

Küll aga leidsime erinevaid määramisäppe ja kasutasime neid proovimääramisel Jänese matkarajal Tartus. Proovimisel veel eriti taimi ja putukaid näha ei olnud, see-eest on aastaringne samblike rikkus suur.

Kui on soovi meie üritusega järgmisel aastal ühineda või toetada meid teadmiste, info jagamise või sponsorina toetamisega, siis andke sellest meile teada kirjaga bysselts@gmail.com.

Natuke peakorraldajast ehk BÜSist

Bioteaduste üliõpilaste selts ehk BÜS on 2013. aastal TÜ geenitehnoloogide poolt asutatud tudengiselts, et luua bioteaduste tudengitele mõnus ja produktiivne suhtlusvõrgustik, mis on kasukaks ka edaspidises elus. Aastatega on meie liiikmeskond kasvanud ja on liitunud ka teisi bioteadusi õppivaid üliõpilasi. Seltsi töö käib suuresti töögruppide kaudu, mis kõik on suunatud kindlale teemale.

Liikmed käivad koolides loenguid läbi viimas, aktiivselt räägitakse kaasa õppekavade parandamises, meil on oma blogi ja palju muud põnevat. Keskkonnanädala ja muude teemadega tegeleb meie keskkonna töögrupp. Lisaks viime läbi gümnasistidele suunatud Geneetikaõppepäevi ning meid oli näha ka Teadusmarss Eesti eesotsas. Leida saab meid facebookist (bioteaduste üliõpilaste selts), instagramist (@bysselts) ja meil on ka oma koduleht bys.ee.

Lõpetuseks üks väike soovitus. Minge õue ja vaadelge loodust. Kui maas on veel jääd, siis pange kummikute asemel midagi muud jalga. Kummikud on väga libedad. :)