Kohalike valimiste kampaania on saanud täie hoo sisse ja võib hakata kokkuvõtteid tegema sellest, kuidas keegi on sellel sügisel tegelikult keskkonda suhtunud.

Kõik suuremad erakonnad on leidnud vahetult enne valimisi üles oma rohelise soone ning hakanud propageerima ühistransporti, jalg- ja jalgrattateid, taastuvenergiat, rohealasid jne. Ma ei ütle, et need oleks ainult Eestimaa Roheliste teemad, mida nüüd kõik kopeerivad, aga ma ütlen, et tänu rohelistele on need teemad selliselt tähtsaimate hulka tõusnud. (Korruptsiooniga peab tegelema politsei ja kapo. Kui Aeg või teised räägivad, kuidas nad selle välja juurivad, siis solvavad nad tegelikkuses meie häid ametnikke.)

Selle aasta kevadel otsustas Eestimaa Roheliste volikogu, et Tallinnas minnakse välja oma nimekirjaga. Selle seisukoha kujundamisel oleme suure tänu võlgu meie praegusele Tartu volikogu liikmele ja valimisliidu „Tartu Heaks“ kandidaadile Mart Jüssile. Tema suutis sõnastada olukorra nii nagu on – hetkel pole Eestis ühtegi erakonda, kes keskkonna eest päriselt seisaks ja üheski valimisliidus me looduse tähtsust esile tõsta ei saa. Meie liikmed üle Eesti osalevad praegu valimisliitude töös, kuid Tallinn vajas erikohtlemist, sest siin on asjad ikka eriti korrast ära.

Kuulsin eile (7.10.2017) Kuku raadio valimisstuudios Raivo Aegi ja Jüri Mõisa debatist, kuidas mehed omavahel vaidlesid selle üle, kas Aegil on Tallinnas midagi üldse teha või mitte. Natuke oli naljakas, aga natuke ka kurb. Raivo Aeg püüdis pihta saada mõnele kaasusele, mis on toimunud minevikus, kuid kaitseorganid olid need ohud juba kaardistanud ja tegelevad nendega. Aeg on maha jäänud. Korruptsiooni vähendamiseks on vaja vaadata tulevikku. Tuleb natuke ette mõelda. Rohelised pakuvad sellise lahendusena avaandmeid ehk kõikide linna poolt tekkivate andmete avalikustamist ja kättesaadavaks tegemist. Hetkel on Tallinnal ca 20 andmebaasi, mida suure vaevaga saab sirvida, Helsingil kümneid kordi rohkem ning kordades lihtsamini kätte saadavad ja kasutatavad ka uute lahenduste loomisel. Kas Tallinn eelistab ikka veel paberit? Avaandmete võimaluste näidisena vaata tallinnraiub.ee.

Tundub, et Tallinna pole keegi üritanud paberimajandusest päästa. On üldtuntud fakt, et paberi liigne kasutamine ei ole keskkonnasõbralik käitumine. Tallinn on korduvalt üritanud Euroopa rohelise pealinna tiitlit saada, aga pole õnnestunud. Tundub, et linnaisad ongi pandud keerulise valiku ette – kas paberivaba toimetamine ja sellega kaasnev läbipaistvus või prindi-lõika-kleebi ja tegutsemine vanade reeglite järgi. Ka Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjoni juht Ardo Ojasalu nendib Äripäevas: „Nende (Keskerakonna) finantsaruandlus ja raamatupidamine on olnud pikka aega allapoole igasugust arvestust.“ Seda on näha ka valimiskampaaniast, kus väga palju pannakse rõhku mõttetute paberite tootmisele ja postkastidesse surumisele, samal ajal kui kodulehed ja internetiturundus on jäänud vaeslapse ossa. Tegelikult käib see ka teiste „betoonerakondade“ kohta, sest kodulehed on ebamugavad kasutada ja nutiseadmetest peaaegu võimatu lugeda.

Facebooki grupis „Vabakutselised arendajad ja disainerid“ postitas Kristjan Kippar: „Valimised…ei saa üle ega ümber. Palju on seekord räägitud noortest, kes saavad valida ja üritasin end panna siis olukorda, kus olen taas 16 ja oletame, et ma ei tea midagi. Hakkasin siis vaatama ERAKONDADE kodulehti, valimisliite on nii palju, et selleks tuleb eraldi päev võtta. Tegin kiire ülevaate, mis avaneb noorel, kui ta läheb ühele või teisele kodulehele infot ammutama. Ma üllatusin, ja halvas mõttes, kas või suurim erakond, võtke see telefonis lahti ja no vaadake seda…lihtsalt vaadake, ärge kuhugi navigeerima hakake, lõhute telefoni ära Oleme end suureks kirjutanud E-RIIK ja meil on AINULT 11 erakonda…no häbi. Ideaalselt lehte ma ei leidnudki, ülesehituse ja välimuse poolest kubiseb vigadest mõni on nii totter, et ajab nutma. Erakonnad, mitu häält saate noortelt?“

Keskkonnareostus valimiste ajal

Asi ei ole ainult noortes. Kui midagi tehakse poolikult või halvasti, siis üldiselt nimetatakse seda aja ja raha raiskamiseks. Roheliste koduleht ei ole samuti mingi musternäidis, aga vähemalt pole meie erakond selle peale sentigi maksumaksja raha kulutanud.

Kõige rohkem ajab närvi aga see ühekordsete plakatite, brošüüride ja lendlehtede massiline trükkimine, jagamine ning nendega postkastide ummistamine. On arusaadav, et kõik inimesed ei käi internetis ja paljudele meeldibki paberilt lugeda, aga miks ei võiks olla üht konkreetset ja riigi poolt korraldatud valimiste lehte, trükitud vanapaberi baasil valmistatud pehmepoolsele paberile, kus kõik erakonnad saavad võrdselt oma seisukohti kaitsta ning iga maksumaksja saab selle soovi korral endale kioskist või lehenurgast võtta, ja seda siis sihipäraselt kasutada, nagu vanasti ikka ajalehti kasutati. Praegu panevad kõik suuremad erakonnad toime suurt keskkonnareostuse aktsiooni, samal ajal üritades üksteist üle trumbata roheliste lubadustega.

Ära lase ennast öko-eksitada ja vali Tallinna volikokku Eestimaa Rohelised.

Pelgulinna grupist: „Kui reedel polnud ei Postimeest ega Sirpi, tunnistas Ekspress Posti telefonineiu, et neil "on tunne, et terves piirkonnas pole sel päeval posti üldse laiali kantud…" Aga "postiljon ei vasta telefonile".