2009. aasta europarlamendi valimisteks aktiivset osalust õhutavaid teavitustegevusi ning ühenduste seisukohtade esitamist plaanivad vabaühendused kutsuvad Riigikogu üles otsustama, et valimised toimuksid avatud nimekirjadega.

„Avatud nimekiri annab valijale rohkem õigust ning tagab, et suuremal hulgal inimestel on võimalik otsustada, kes täpselt Eestit Euroopa Parlamendis esindama hakkavad,“ ütles Avatud Eesti Fondi juhataja ning Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee liige Mall Hellam.

Avatud nimekirjade puhul osutuvad valituks erakondade need kandidaadid, kelle poolt valijad enim hääli andsid, suletud nimekirjade puhul need, kelle erakond ise nimekirja ette paigutas. Ka 2004. aasta europarlamendi valimised lähtusid kodanike otsustest, kuid eelmine valitsus seadustas edaspidiseks suletud nimekirjad.

Vabaühendused nagu näiteks Arengukoostöö Ümarlaud, Avatud Eesti Fond, Eesti Euroopa Liikumine, Eesti Looduskaitse Selts, Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liit, Eesti Üliõpilaskondade Liit ja teised, kavandavad europarlamendi valimiste eel erinevaid teavitus- ja eestkostetegevusi. Esimeste eesmärk on suurendada inimeste arusaamu sellest, mida Euroopa Parlament teeb, kuidas see meie elu puudutab ja millised on meie võimalused otsustes kaasa rääkida.

Eestkoste osas plaanivad ühendused välja käia omapoolseid ettepanekuid tegevusteks, mida erakondadelt oodatakse. Sarnase manifestiga tulid vabaühendused välja enne mulluseid Riigikogu valimisi ning mitmed ettepanekud jõudsid siis ka valitsuse koalitsioonileppesse.

Seekordset arutelu alustatakse novembris ning manifest on plaanis kokku saada uue aasta alguseks.

Lisainfo:
Urmo Kübar
EMSLi juhataja
522 6504

www.ngo.ee