Lähenes aastavahetus, kuid mul polnud kotti, millega peole minna. Tekkis mõte see enda jaoks ise teha. Hakkasin vaatama ja leidsin eeskujud internetiavarustest.Veel oli vaja materjalid muretseda ja kui kõik vajalik lõpuks koos, sain hakata kotti tegema.

 

Kotitegu

Vaja läheb

 • 100% linast musta lõnga Katia (kulu 1,5 tokki). Ühes tokis on 50 g lõnga.

 • Valget rulliniiti nr 10

 • Musta rulliniiti nr 40

 • Õmblusnõela

 • Heegelnõelu- 1,5 mm ja 2 mm

 • 0,5 m voodririiet

 • Tugevat plastmassi (mina kasutasin ära koolilapse vana lauakatte)

 • 1 magnetiga kotikinnis

 • 1 m ketti (õlapaela asemel)

 • Õmblusmasinat

 • Kääre

 • Tavalist terava otsaga lauanuga

 • Näpitsaid

 • Joonlauda

 • Õmbluskriiti

 • Nööpnõelu

 • Kustukummi

 

Töökäik

1) Kõigpealt heegeldasin valmis koti dekoratiivse katte (mõõtudega: laius 20 cm; pikema külje pikkus 50 cm; lühema külje pikkus 30 cm).

Kotitegu
Koti muster

Selleks kasutasin heegelnõela nr 2 ja linast lõnga Katia. Heegeldasin mustri järgi, mis on näha joonisel. Kui heegeldatud koti kate valmis sai, triikisin seda läbi niiske riide ja venitasin mõõtudesse.

2) Seejärel heegeldasin valmis kaks koti küljeosa (küljeosa mustri joonis). Triikisin ka need läbi niiske riide ja venitasin vormi.

Kotitegu
Koti külje heegeldamise skeem

3) Edasi heegeldasin valmis kõik kaunistuseks mõeldud lille motiivid ja triikisin üle. Lilli saab heegeldada väga erinevaid. Mina tegin kõigepealt valmis kuus kroonlehte (vaata skeemilt) ning õmblesin need omavahel kokku.

Kotitegu
Roosi skeem

Keskele tegin roosi. Selle jaoks heegeldasin 45 cm silmuste rea, mille otsa omakorda tegin roosi (vaata pildilt). Selleks, et must lill musta koti taustalt vähegi välja paistaks, heegeldasin kõikide lille detailide servad üle valge niidiga.

Kotitegu
lehe skeem
Kotitegu
Lille kroonlehed

 

Kotitegu
Lille südamik
Kotitegu
Valmis lill

4) Koti voodri valmistamine:

Asetasin koti katteosa kilele ja märkisin kõik nurgakohad. Joonlaua ning noa abil joonistasin kilele kotikatte kontuurid. Kontrollisin üle, et kotikate ja kile peale joonistatu oleksid sama suured.

Kotitegu
Koti kate kilel
Kotitegu
Kilele noaga joonistamine
Kotitegu
Kilest detaili väljalõikamine

Kui kõik klappis, lõikasin kääridega selle tüki kilest välja. Kiletükist saab koti voodri tugevdus. Seejärel asetasin kiletüki topelt voodririidele, joonistasin õmbluskriidi abil kontuurid ning lõikasin koti voodri riidest välja. Õmblusvaruks jätsin umbes 0,5 cm.

Kotitegu
Riidest väljalõikamine

Kuna voodririie on üpris libe, siis kinnitasin õmbluse kohad nööpnõeltega. Nii ei libise riie õmmeldes paigast ära ja saab teha täpse õmbluse. Ühe külje jätsin õmblemata.

Kotitegu
Kriidiga kontuuride joonistamine

Siis pöörasin voodri õiget pidi ja kääriotstega lükkasin kõik nurgad paika. Triikisin voodri üle ja asetasin õmblemata jäänud serva kaudu kilest tugevduse voodri sisse. Seejärel traageldasin enne õmblemata jäänud serva kinni ning õmblesin masinaga üle. Sellega on voodriosa valmis.

Kotitegu
Voodri õmblemine

5) Nüüd peab heegeldatud katte õmblema voodri külge. Seda tuleb teha käsitsi, nõela ja niidiga, õmmeldes väikeste pistetega. Kate õmmeldakse kõigist neljast servast voodri külge.

Kotitegu
Voodri pööramine
Kotitegu
Voodrile tugevduse panek

 

Siis tuleb heegeldada küljeosad koti külge. Heegeldades kasutasin kinnissilmust. Mina koti külgedel voodrit ei kasutanud, sest nii saab kott elastsuse. Kõik oleneb sellest, kui palju asju hakatakse kotis kandma. Tavaliselt peavad mahtuma ju daami kotti rahakott, taskurätt, võtmed, mobiiltelefon, puudritoos ja huulepulk. Proovisin, minu kotti mahtusid need ära.

Kotitegu
Valmis voodrile heegeldatud katte õmblemine
Kotitegu
Koti külje külge heegeldamine

 

6) Edasi tuli panna kotile kinnis. Mina kasutasin magnetiga kinnist. Neid on müügil igas käsitööpoes. Aukude tegemiseks kasutasin tavalist kööginuga, millel oli terav ots. Lauale, augu alla, asetasin tavalise kustukummi. See on pehme ja nii ei riku noa torkamisel läbi riide ja kile lauda ära. Koti kinnise klambrid asetasin neist aukudest läbi ja vajutasin näpitsatega kinni. Koti peale jäänud kinnise varjasin lillega ära.

Kotitegu
Valmis koti toorik
Kotitegu
Vahendid, mida on vaja kotile kinnise panekuks

 

Kotitegu
Kotile aukude tegemine
Kotitegu
Alumise klambri paigaldamine läbi aukude
Kotitegu
Kinnituse sisemine pool
Kotitegu
Koti kinnitusele käib peale seib
Kotitegu
Kinnituse klambrid vajutatakse kinni näpitsatega
Kotitegu
Koti kinnituse sisemine pool kinnitatakse samuti

7) Seejärel tuleb kotile külge õmmelda õlapael. Mina kasutasin õlapaela asemel ketti, mille ostsin käsitööpoest. Keti õmblesin ma koti külge kohast, kus koti tagumise osa ja küljeosa ülemine nurk kokku saavad. Õmblemiseks kasutasin sama lõnga, millega ma koti heegeldasin. Kotti võib kanda nii õlal kui ka käes. Viimasel juhul tuleb kett peita koti sisse.

Kotitegu
Lill on mõeldud koti kinnituse varjamiseks
Kotitegu
Valmis kott ketiga

Kellele pakub huvi, võib järele teha

Toon välja ligikaudse materjalide maksumuse:

-100% linane lõng Katia üks tokk: 4 €. Minul kulus seda 1,5 tokki. Maksumus: 6 € (kaubanduskeskusest võib leida ka odavamaid heegelniite).

-0,5 m voodririiet: 2 €. Sellest pool jäi alles. Maksumus: 1€.

-Kile, mida kasutasin, oli välja lõigatud koolilapse vanast kirjutuslaua kattest. Selle maksumust ei oska öelda, sest oma otstarvet täitis see neli aastat. Võtame selle ligikaudseks hinnaks 1€.

-Õlarihmaks kasutatud kett 1 m: 3. 20€.

-Magnetiga koti kinnitaja võtsin vanadest varudest. Tean, et see on ka praegu müügil käsitööpoodides. Täpset hinda ei tea, kuid arvan, et maksab ~ 1€.

-Õmblusniit ja valge niit olid mul kodus olemas ja seda kulus nii vähe. Loodan, et see on igal käsitööinimesel ka kodus olemas. Nende hinda ma juurde ei arvesta.

Seega on koti maksumus ligikaudu 11.20 €. Ikkagi odavam, kui poest ostetud peokott. Lisaks valmistamisrõõm ning lootus, et ühelgi peol ei kõnni teile teine naine  samasuguse kotiga vastu.

Head pealehakkamist koti valmistamisel ja toredaid üritusi teile selle koti seltsis!


Loe Bioneerist Pille blogi "Pillevna püüab päeva"!

Saa Pillega tuttavaks!