Tehnika kiire areng toob meie kodudesse aina uusi ja veelgi nutikamaid elektriseadmeid, mille rikkiminek meie elu tõeliselt häirib. Seepärast on oluline neid rohkem kaitsta. Aga kas teadsite, et sõltumata sellest, missuguselt elektrimüüjalt te elektrit ostate, on võrguettevõtja enamiku seesugustest riskidest aastaringselt ja automaatselt juba kindlustanud?

Automaatne tähtajatu kaitse igale kliendile

Kui juhtub, et teie kodune elektriseade saab liigpinge, voolukõikumiste või elektrivõrguga seotud tööde tõttu kahjustada, hüvitab kahjud võrguettevõte. Võrguettevõtte poolt tagatud automaatne kindlustus näiteks tormidest, alajaamariketest või nende lülitamistest tulenevate riskide vastu on tähtajatu ega vaja ka eraldi lepingu sõlmimist või täiendavaid tasusid. Seaduse järgi on võrguettevõttel kohustus hüvitada oma klientide seadmetele tekitatud otsene kahju, juhul kui pinge kvaliteet ei vasta määratud standarditele. Seega juhul, kui teie seadmed on eeltoodud põhjustel kahjustada saanud, tuleb teil esitada võrguettevõtjale kahjunõude avaldus.

Kahjude ennetamine

Need kahjud, mille põhjused on võrguettevõtte kontrolli all, hüvitab võrguettevõte. Küll aga tuleks elutähtsate, tundlike või hinnaliste elektriseadmete puhul kahjusid ennetada ka ise, näiteks spetsiaalsete kaitseseadmete abil. Lisainfo saamiseks pöörduge oma võrguettevõtte poole, elektri- või ehituspoodi.

Tasub meeles pidada, et esmane ja lihtsaim viis kodust lahkudes või äikese ajal oma kodumasinaid kaitsta on need eemaldada vooluvõrgust. Seade jääb terveks ja te säästate sel moel ka raha, sest keskmise kodu aastasest elektrikulust moodustavad 10% just ooterežiimil seisvad seadmed. Selle raha võiks kulutada ju hoopis teatri- või kontserdipiletile või mõnele toredale hobile!

Loomulikult võib soovi korral soetada endale kindlustusfirmalt ka täiendava kodukindlustuse, mis annab kompleksse ja mitmekülgse kaitse kõigi teiste võimalike koduga seotud riskide vastu. Nii näiteks pakub kodukindlustus abi veeuputuse, tuleõnnetuse, äiksest tulenenud kahjude, varguste ja muu taolise korral. Kodukindlustuse sõlmimiseks või lisainfo saamiseks tasub pöörduda kindlustusseltsi poole.


Lugu on algsel kujul avaldatud Eesti Energia blogis