Olete mõelnud, kui palju kulutusi tehakse ühe koolituse, konverentsi või suurema koosoleku läbiviimisel? On see vastutustundlik ning mõistlik? Toome siinkohal ära mõned nipid, et muuta sellised üritused keskkonnahoidlikumateks.

Printige vaid hädavajalikke infomaterjale. Laadige need hoopis internetti ja saatke osalejatele laiali juba enne üritust.

Kui te arvutiesitlust kogu ürituse vältel ei tee, siis lülitage vahepeal arvuti välja.

Kui midagi paljundate, siis taastoodetud paberile ja selle mõlemale poolele.

Esitluste paljundamisel kasutage mustvalget paljundust. Tindi või tahma kokkuhoidmiseks kustutage Powerpoint-esitlustelt enne paljundamist värviline taust.

Paluge osalejatel registreeruda üritusele. Siis teate, kui palju paljundusi te vajate.

Kui teil jääb infomaterjalide paljundusi üle, siis on kolm võimalust. Kui sarnaseid üritusi on veel tulemas, siis pange paljundused järgmise korra tarbeks kõrvale. Kui ettevõtmine oli ühekordne, siis kasutage ühepoolseid paljundusi märkmepaberina ja kahepoolsed visake paberi prügikasti.

Sageli on tagasisidelehti vaja paljundada. Kui neid rahastajale aruandluseks vaja ei ole, kasutage neid hiljem märkmepaberina.

Kaaluge tagasisidelehe täitmist elektroonilise vormina – lisaks paberi säästmisele võimaldab see kokku hoida ka andmete töötlemise aega.

Iga osaleja saab vastavalt vajadusele märkepaberit võtta. Pole vaja igale osalejale tervet hunnikut märkmepabereid kausta vahele panna. Enamasti jäävad need märkmepaberid kasutamata.

Ka pastakad võiksid olla korduvkasutatavad. Et kui üritus läbi saab, paluge osalejatel pastakad tagastada. Nii ei pea te uue ürituse tarbeks taas uusi pastakaid tellima.

Kui pastakate kaasa andmine on vajalik, siis tellige paberist või ümbertöödeldud plastist pastakad. Selgitage ka koolitusel osalejatele, miks te sellise valiku tegite.

Ka pabertahvlil saab edukalt kasutada lehekülgede mõlemaid pooli, keerake pabertahvel lihtsalt teist pidi, kui lehekülgede ühed pooled täis on saanud.

Võimalusel eelistage tavalist tahvlit pabertahvlile.

Kohvipausidel eelistage kindlasti korduvkasutusega nõusid.

Pakkuge kohvipausidel kodumaist toitu, õiglase kaubanduse toitu või mahetoidu suupisteid.

Kui kohvipaus on koolituse ruumidest väljas, siis kustutage pausi ajaks ruumi tuled. Kustutage tuled ka pärast koolituse lõppemist.

Kui peate ühekordseid nõusid üritusel kasutama, siis valige biomaterjalist nõud (maisist, riisist, paberist või bambusest), mille hiljem saab biojäätmete prügikasti visata. Kiletatud pabernõusid ei saa biojäätmete hulka visata.

Sortige ürituse käigus tekkinud jäätmed.

Kui kasutate ühekordseks kasutamiseks mõeldud topse, siis paluge osalejatel oma topsile nimi peale kirjutada. Nii ei lähe topsid sassi ja topside kulu on väiksem.

Plastist nimesildid paluge osalejatel tagastada, et neid saaks uuesti kasutada.

Mõistlik on aidata osalejatel infot vahetada logistika osas: sageli saab nii ühte autosse rohkem osalejaid, säästetakse loodust ja raha.

Korraldage vahelduseks hoopis videokoolitus või videokonverents. Videoüritus ei pea piirduma ainult kahe osapoole vahelise suhtlusega, vajadusel võib tekitada sideseansi ka rohkemate punktide vahel. Võimalusi on väga palju – kuni auditooriumlahendusteni välja.

Video võimalustega tutvumiseks soovitame spetsialistide poole pöörduda. Nende abiga saab kindlaks teha, millised seadmed kõige paremini sobivad. Alustada võib näiteks oma ettevõtte sideteenuse haldajast, kellelt tasub uurida, kas ta pakub vastavaid lahendusi ja millistel tingimustel neid osta või rentida saab.

Kui üritus toimub kuskil kaugemal, siis tellige inimeste kohaleviimiseks buss. Nii ei pea igaüks tulema oma autoga.