Paljudes ehitusmaterjalides (segudes – värvid, lakid, liimid jms) või viimistlusvahendites (põrandakatted, tapeet jms) sisalduvad kemikaalid võivad olla kahjulikud Teie tervisele ja keskkonnale. Mõned ained võivad põhjustada vähki, mõjutada hormoonsüsteemi, põhjustada allergiaid ja ärritust või kahjustada laste arengut.

Mõned neist võivad olla keskkonnas väga püsivad ja bioakumuleeruvad. Need niinimetatud PBT või vPvB ained püsivad kord keskkonda sattunult seal väga kaua ning võivad koguneda toiduahelasse. Selliste omadustega ainete jääke on leitud tööstuspiirkondadest väga kaugel, näiteks Arktika jääkarude verest.

Miks ei ole need ained seadusega keelatud?

Kehtivate õigusaktide nõuete järgi peavad ehitustoodete tootjad tagama oma toodete ohutuse. See tähendab, et ei tohi esineda ohtlike ainete emissioonidest tingitud riske inimestele ega keskkonnale.

Paljude ehitustoodete kohta on olemas spetsiaalsed nõuded, mis sätestavad, kuidas neid tooteid testida või „hinnata” nende ohutust.

Ehkki iga ehitustoode võib olla keemiliselt ohutu, on siiski oluline ja tervisele hea, kui ostate ehitustooteid, mis sisaldavad vähem ohtlikke kemikaale. Seda seetõttu, et õigusaktide järgi võib erinevates toodetes sisalduda madalates kontsentratsioonides ohtlikke aineid, mis võivad eralduda Teie kodu siseõhku. Kuna selliseid ohtlike ainete allikaid on palju, võite kokkuvõttes kokku puutuda mitmete erinevate ainete väikeste kogustega, ja seda pikka aega järjest.

Mida Teie teha saate?

Looge kodus ohtlikest ainetest vaba keskkond – nii kaitsete oma tervist. Iga tarbija saab valida ohutumaid alternatiive ja mõjutada oma valikuga turul pakutavat. Kui teate, millised ained on ohtlikud, saate infot otsida siltidelt, mis on tavaliselt olemas ehitussegudel, kuid üksnes väga harva ehitustoodetel.

Teil on õigus küsida toodete koostise kohta! EL-i määrus kemikaalide ja nende ohutu kasutamise kohta (REACH) kohustab tootjaid ja tarnijaid 45 päeva jooksul vastama küsimustele teatud keemiliste ainete olemasolu kohta müüdavates toodetes.

Ökomärgised

Võimalusel valige ökomärgisega tooteid. Ökomärgisega tooted on inimestele, loomadele ja keskkonnale vähem kahjulikud, nad aitavad säästa meie tervist, kuna sisaldavad vähem ohtlikke koostisaineid. Rahvusvaheliselt tunnustatud ökomärgisega toodetel on tõendatult hea keskkonnamõju ja tagatud toimivus.

Mistahes toode, millel on mõni alltoodud ökomärgistest, on läbinud põhjaliku testimise sõltumatu institutsiooni poolt, kes on tõendanud toote vastavust ökomärgise kriteeriumitele.

Ökomärgised renoveerimisel

 

Millisest toast saab lastetuba?

Oma laste kokkupuudet ohtlike ainetega saate oluliselt vähendada, kui olete lastetoa tarvis materjale ja mööblit valides ja ostes äärmiselt valiv.

Seinad ja laed

Sisetöödeks ettenähtud värvid, lakid ja liimid võivad sisaldada ohtlikke aineid. Lenduvad orgaanilised ühendid, mida kasutatakse värvides või lakkides lahustina, on ained, mis lenduvad värvimise ajal ja järel. Värvi- või lakiaurude sissehingamise korral võib esineda tervisehäireid nagu iiveldus, väsimus, peavalu, naha ja silmade ärritus. Tootjad on kohustatud pakendile märkima lenduvate orgaaniliste ainete koguse (grammi liitri kohta).

• Alustage renoveerimisega aegsasti, soovitatavalt varem kui kolm kuud enne beebi sündimise tähtaega. Veenduge, et tuba ja kogu mööbel on enne beebi saabumist põhjalikult õhutatud.

• Valige eelistatavalt selline tuba, mida on lihtne õhutada (suured aknad, ventilatsiooniriba).

• Valige värv, mis sisaldab vähe või üldse mitte lahusteid (vaadake sildilt) või kasutage veepõhist värvi.

• Soovite kasutada tapeeti? Pestav vinüültapeet on väga mugav, kuid sisaldab PVCd ja ohtlikke kemikaale pehmendajatena. Parem on kasutada paberist tapeeti ja tapeediliimi, mida tuleb segada veega.

Koer vaibal
Kodusisustus mõjutab ka lemmikloomi. FOTO: freeimages.com

Põrand ja põrandakatted

Eriti palju puutuvad põrandatega kokku beebid. Kõva ja siledat põrandat on lihtne hoida puhta ja tolmuvabana. Köögis valige linoleumi asemel plaadid, samuti vannitoas. Ärge kasutage PVCga linoleumi või laminaati, kuna need võivad sisaldada pehmendajatena ohtlikke kemikaale (ftalaadid). Uut laminaati ostes veenduge, et see ei sisalda formaldehüüdi (küsige!).

Kas eelistate vaipa? Kookos- ja sisalikiud on keskkonnasõbralikud materjalid. Kaaluge ökomärgisega  vaiba soetamist.

Elukeskkond

Õhuvärskendid ei värskenda õhku, vaid levitavad lõhnaaineid, mis võivad põhjustada allergiaid. Õhuvärskendid võivad tekitada peavalu ja süvendada haigusi nagu migreen.

Mitmete ohtlike ainete kasutamine igapäevaselt kasutuses olevates toodetes on küll õigusaktidega piiratud, kuid need võivad väikestes kontsentratsioonides Teie kodukeskkonda ikkagi jõuda mööbli, kodumasinate ja elektroonika kaudu.

• Valige puitpõrand, mis on valmistatud Euroopas toodetud puidust ning eelistage troopilisele puidule, laminaadile ja PVC-kihiga sünteetilisele kummile bambust, looduslikest materjalidest linoleumi (korklinoleum), korki ja naturaalset kummi.

• Ukseläved on tihtipeale kohad, kuhu koguneb tolm ja mustus; parem on hoida põrandad siledana

• Ärge kasutage õhuvärskendeid.

• Tuulutage ja õhutage ruume nii palju kui võimalik – nii väldite hallitust ja ei pea kasutama hallitusvastaseid tooteid.

• Imege regulaarselt tolmu ja peske põrandat kemikaalivabade toodetega, eriti kui Teil on kodus imik või väikesed lapsed

Mööbel

Mööbel ning selle valmistamiseks kasutatud liimid, lakid või värvid võivad sisaldada mitmeid kahjulikke aineid. Näiteks võib kantserogeenset formaldehüüdi sisalduda pressitud puidust valmistatud toodetes, kus kasutatakse liime, mis sisaldavad formaldehüüdvaike.

Tekstiilid ja madratsid

Tekstiilid ja madratsid võivad sisaldada kahjulikke aineid. Madratsid, mis on tarnitud näiteks Hiinast, võivad sisaldada erinevaid gaase, et hoida neid putukatest vabana.

Tavaliselt kasutatakse tekstiilide värvimiseks ning nende kortsumise ja neile tekkivate plekkide vältimiseks mitmeid kemikaale.

Peale selle võivad looduslikud, näiteks puuvillast valmistatud tekstiilid sisaldada nende pestitsiidide jääke, mida kasutati puuvillal selle kasvatamise ajal.

• On võimalik osta materjale, mis ei sisalda formaldehüüdi. Küsige formaldehüüdi-vaba mööblit ja sisustustooteid!

• Otsige kasutatud mööblit – mida kauem mööblit kasutada, seda vähem jääb sellesse ohtlikke aineid.

• Otsige mööblit, millel on mõni järgmistest ökomärgistest - Euroopa Liidu ökomärgis - ELi Lilleke, Põhjamaade Luik, Saksamaa Sinine Ingel.

• Otsige mööblit, mis on valmistatud ELis, kuna see toodetakse sageli rangemaid tervise- ja keskkonnaalaseid nõudeid järgides.

• Enne kasutamist peske kõiki tekstiile mitu korda, et ohtlikke aineid välja pesta.

• Võtke uus madrats kohe pakendist välja ja laske sel pikka aega tuulduda.

• Valige ökomärgisega (ELi Lilleke, Saksamaa Sinine Ingel, Põhjamaade Luik) või ÖkoTexi märgisega tekstiilid


 

Kollane värv
FOTO: freeimages.com

Kuidas valida ohutumaid ehitusmaterjale ja sisustustooteid?

• Kodu renoveerimisel ja sisustamisel on oluline meeles pidada, et kõik materjalid või tooted, mida kasutate ja valite, sisaldavad kemikaale. Küsige asjatundjatelt ohutumate ehitusmaterjalide või viimistlustoodete kohta!

• Lugege toote etiketil olevaid ohusümboleid ja hoiatusi ning kasutage toodet vastavalt kasutusjuhendile.

• Kasutage siseruumides ainult siseruumides kasutamiseks mõeldud ehitusmaterjale ja viimistlusvahendeid.

• Ärge usaldage tootjate „roheväiteid”. Kasutage tooteid, mida on testinud sõltumatu institutsioon ja mille ohutus on tõendatud. Märgised, mida võite usaldada, on näiteks ELi Lilleke või Põhjamaade Luik.

• Kemikaalisegudest koosnevate ehitustoodetega (värvid, lakid, liimid) renoveerimise ajal ja pärast renoveerimist ventileerige ruume regulaarselt, sest nii pääseb saastunud õhk välja.

• Kui olete rase, laske renoveerimistöid teha kellelgi teisel.

• Pühendage aega heade ja ohutute toodete leidmisele; neid on üha rohkem saadaval ja see tasub end ära.
Ohutu renoveerimine

 


 

Lugege kindlasti ka teisi BEFi ja Bioneeri koostööna valminud artikleid. Vaadake Bioneeri rubriiki "Ohtlikud ained tarbetoodetes". 

Projekti “Mõtle mida tarbid. Vali vähem ohtlikke kemikaale sisaldavaid tooteid” kaasfinantseerib Euroopa Liidu LIFE+ programm. Projekti tegevusi juhib ja koordineerib MTÜ Balti Keskkonnafoorum – www.bef.ee

BEF LOGO