Energiahindade tõusuga omandab energiasääst järjest suurema tähenduse. See võimaldab Teil oluliselt määral elektrile kuluvat raha kokku hoida ja säästa loodust.

Energiasäästu on lihtne alustada, selleks piisab väikestest muutustest igapäevases käitumises. Energia säästmise tagab juba ainuüksi elektriseadmete kasutamine nendele jaoks ettenähtud kohtades ja tegevustel, samuti õige ja korrapärane hooldus.

  • Lülitage välja tühjas toas põlev lamp. Näiteks, kui 100 W pirn põleb iga päev 2 tundi, kulub 100 krooni aastas. Kui sama pirn põleb ööpäev läbi, siis selle väljalülitamisel oleks sääst kuni 1200 krooni aastas.

  • Uute elektripirnide paigaldamisel eelistage säästupirne või valgusdioode (LED-e), sest need põlevad kauem, aga samal ajal tarbivad 80% vähem elektrit. Säästupirni paigaldamisel pidage meeles, et säästupirni eluiga on lühem selle tiheda sisse ja välja lülitamisega kohtades. Sinna sobivad pigem valgusdioodid. Säästupirni paigaldades ärge hoidke kinni selle klaasosast, sest nii võite teatud tüüpi säästupirnide puhul vigastada ühendust säästupirni klaasosa ja elektroonilise süüteballasti vahel ja vähenda seeläbi säästupirni eluiga. Ärge paigaldage säästupirne niisketesse ruumidesse ja kohtadesse, kus temperatuur on üle 50°C. Ka suletud kuplid, kus säästupirni eralduv soojus hajub halvasti, võivad lühendada säästupirni eluiga. Läbipõlenud säästupirne tuleb nende elavhõbeda sisalduse tõttu käidelda kui ohtlikke jäätmeid. Valgusdioodide eeliseks on nende väga pikk eluiga, suur energiasäästlikkus, koondatud valgus ja värvuste mitmekesisus.

  • Hoone kütmisele võib kuluda kuni kolmveerand hoone energiakasutusest. Selle täpsemaks kontrollimiseks ja olukorda parandavate nõuannete saamiseks on mõistlik tellida energiaaudit. Küttekulude vähendamiseks laske vajadusel uuenda küttesüsteem, täiustada hoone soojustust ja ventilatsioonisüsteemi ning vahetage vanad aknad energiasäästlikumate vastu.

  • Tõmmake päevaks kardinad eest ära ja laske päikesevalgusel tuba soojendada. Suurema valgushulga saamiseks hoidke aknad puhtana. Ööseks aga tõmmake soojuskao vähendamiseks kardinad akende ette.

  • Pideva pikaajalise ruumi tuulutamise asemel eelistage lühiajalist intensiivset tuulutust. Nii ei jahuta te seinu ja põrandat, vaid ainult õhku. Toa temperatuuri 1°C võrra alandades vähendate küttekulusid ca 5%.

  • Teleri, audio- ja videotehnika mittekasutamisel on mõttekas need kohe ooterežiimile lülitada. Kui te seadmeid aga pikemalt ei kasuta, lülitage need täiesti välja.

  • Kui lahkute arvuti juurest lühemaks ajaks, siis pange see ooterežiimile, kui aga pikemaks, siis lülitage välja. Sõltuvalt arvutist annab väljalülitamine energia kokkuhoidu, kui arvuti on väljas rohkem kui 5-15 minutit. Lülitage kodus printerid ja skännerid pärast kasutust välja, sest neid pole mõtet ooterežiimil hoida.

  • Akulaadijad jätkavad seinakontakti jäädes voolu tarbimist, seetõttu võtke need pärast mobiiltelefoni või akupatareide laadimist seinast välja. Eemaldage ka sülearvuti akulaadija seinakontaktist pärast sülearvutiga töö lõpetamisest.

  • Vee keetmisel kasutage pigem elektrikannu. Vee keetmisel elektripliidil kulub kuni 50% rohkem elektrit. Soovitame panna veekeedukannu või kohvimasinasse täpselt nii palju vett, kui hetkel vaja on.

  • Toidu valmistamisel asetage potile kaas peale, sest nii väheneb energiakasutus kuni 4 korda ja toit valmib kiiremini. Kui vesi keeb, keerake kuumus väiksemaks, sest suurem temperatuur ei tõsta vee temperatuuri nagunii üle 100°C.

  • Elektripliidi kasutamisel lülitage keeduplaat mõni minut enne toidu lõplikku valmimist välja, v.a induktsioonpliidil. Juba kuuma keeduplaati on mõistlik kasutada järgmise toidu soojendamiseks. Neid nippe kasutades võite iga toidutegemisega säästa kuni 20% elektrienergiat.

  • Pange külmkapp kaugemale küttekehadest, nt pliidist või radiaatorist. Avage külmikut võimalikult harva ja nii lühikeseks ajaks kui võimalik, sest iga avamisega võib kaotsi minna kuni 30% külmiku külmast õhust.

  • Peske nõudepesumasinas nõusid siis, kui see täis on. Väiksem kasutuskordade arv vähendab vee tarbimist ja vee soojendamiseks kuluvat energiat. Kui musti nõusid tekib vähe, siis on mõttekam need käsitsi puhtaks pesta.

  • Pesumasina kasutamisel eelistage madalaid temperatuure, sest vee soojendamiseks kulub isegi üle 80% pesumasina energiast. Tänapäevased pesuvahendid pesevad enamasti pesu puhtaks juba 30°C või 40°C kraadi juures.

  • Vanni asemel on mõistlik käia duši all. Sellega vähendate kulutusi veele ning selle soojendamisele kuni 4 korda.

  • Hammaste harjamise ajal ei ole mõtet lasta veel kraanist joosta. Kasutage vett ainult suu loputamise ajal. Ka duši all olles on soovitav seebitamise ajaks vesi kinni keerata.

  • Kuumaveeboiler paigutage võimalikult tarbimiskoha lähedale, sest sooja vee kättesaamiseks läbi pikkade torustike kulub palju vett. Ärge keerake boilerit liiga kuumaks, piisab temperatuurist 55-60°C. Vee liigne kuumutamine ja kuumana hoidmine tõstab liigselt elektritarvet.

  • Kui võimalik, kloppige vaipu õues. Tolmuimeja võtab sama palju elektrit kui veekeedukann, aga töötab korraga tavaliselt hoopis pikema aja vältel. Tolmuimejat kasutades eelistage võimsamat tolmuimejat, sest see teeb oma töö kiiremini ära.

  • Sauna tehes ärge alustage kütmist liiga vara. Saun peaks olema soe just ajaks, kui keegi sinna läheb. Kasutage leiliruumis aurutõket ja soojustage leiliruum kuumustaluva soojustusmaterjaliga.