Tööstuses algab kõik hügieenist. Kui kodus haarab hoolikas perenaine põlle järele ja peseb käed, siis tööstuses riietub iga inimene pealaest jalatallani spetskostüümi, osades kohtades nõutakse ka kaitsemaski kasutamist. Kätepesu ja desinfitseerimine eelneb aga igasse tootmisetappi sisenemisel. Lisaks ettevõtte oma kvaliteedikontrollidele jälgivad suuremaid lihatööstusi ka toidu- ja veterinaarameti töötajad, et toidulauale jõudev toit oleks ohutu.


Kui kostüümid seljas ja juhised käes, saab alata tutvumine lihatööstuse siseeluga. Ringkäik algab alati valmistoodangulaost ehk nagu tehaserahvas ütleb - “puhtamalt” poolelt. 

Atria Eesti AS

Seejärel liigume edasi mööda pakendamisliinidest ja küpsetamise-suitsutamise ahjusuudest suurde “kööki”, kus hiiglaslikes kateldes segavad masinad kokku vorstide erinevad koostisained: liha, maitseained ja lisaained. 

Atria Eesti AS

Kuivõrd kogused on suuremad, on “kaussideks” ratastega kärukesed ning tee- või supilusika asemel kasutatakse koostisainete lisamiseks ämbreid ja kaste. Lisaaineid kasutab Atria lihatööstus toodete säilivuse pikendamiseks, maitse, lõigatavuse või väljanägemise parendamiseks, sest kes see halli vorsti ikka ostaks.

Atria Eesti AS

Samas on lihatoodete valmistamisel kasutusel nii mitmedki võtteid, mis käibel koduköögiski. Näiteks kuterdamine, mille käigus liha peenestatakse ja lisatakse lisaaineid, on koduköögis saumiksriga või blendriga segu tegemine. 

Tenderiseerimine ehk liha murendamine on koduköögis liha haamriga tagumine ning huntimine ehk liha peenestamine on hakklihamasina kasutamine. Tööstuse hakklihamasina mõõtmed on aga kümneid kordi suuremad kodusest. Kui vorstisegu valmis, kallatakse see ratastel kärukestesse, et viia ruumi, kus saadud segu surutakse masinatega vorstisooltesse või kilekesta.

Atria Eesti AS

Ehkki masinaid on erinevates tootmisosades palju abiks, on tootmise alus ehk lihalõikus enamasti käsitöö, kus mehed teravate nugadega viimse kui killu veisekontidelt eraldavad ning eristavad tabavate lõigetega lihakehalt sisefilee või ribi.

Atria Eesti AS

Ringkäigul põigatakse läbi ka tapamajast. Ettekujutus hirmukriisetest ja surmaeelsest heitlusest saab ümber lükatud. Loomad uimastatakse tapamajas ning kuulda on vaid tõstemehhanismide helisid.

Atria Eesti AS

Lihatööstuses on enamasti hilissügis. Temperatuuri hoitakse aastaringi 0C - +4C. Kõige külmemaks kohaks on külmhoone, kus suisa talvepakane – 18C. Ainuke soe koht on küpsetus-suitsutusruum, kus suurtes ahjudes valmib korraga sadu kilosid viinereid või verivorste. Viimased võtavad tootmisest järjest suurema osa, tuletades meelde, et kaugel need jõuludki.