Põllumajandus- ja Toiduamet lõpetas kährikute ja rebaste kevadise marutaudivastase vaktsineerimise. Kokku külvati metsa 122 400 vaktsiinipala.

Põllumajandus- ja Toiduameti loomatervise ja -heaolu osakonna peaspetsialisti Ave-Ly Toomvapi sõnul läks vaktsineerimine taaskord plaanipäraselt. „Kirde- ja Kagu-Eestis külvati metsa sadu tuhandeid vaktsiinipalasid, mille metsloomad järgnevatel päevadel leiavad ja ära söövad ning seeläbi saavad marutaudivastase kaitse,“ selgitas Toomvap.

Toomvap lisas, et Eesti on küll marutaudivaba maa, kuid kuna haigus on endiselt levinud meie idanaabri juures võib see Eestisse jõuda näiteks metsloomade rändega. Samuti võib haigus riiki jõuda vaktsineerimata ja nakatunud mittenõuetekohaselt sisse toodud lemmikloomaga.  „ADIS-e (Animal Disease Information System) andmetel on Euroopas sel aastal marutaudi diagnoositud Ungaris, Prantsusmaal, Poolas ja Bulgaarias, aga ka Türgis ja Moldovas. Marutaud on tõsine närvisüsteemi kahjustav haigus, millesse võivad nakatuda nii inimesed kui loomad. Marutaudi ei ole võimalik ravida, kuid seda on võimalik 100% ennetada. Parim viis selleks on loomade vaktsineerimine. Seega tuleb olla valvas ning vaktsineerida nii mets- kui ka lemmikloomi,“ lisas Toomvap.

Lõppenud vaktsineerimiskampaaniaga seoses tänab Põllumajandus- ja Toiduamet koostööpartnereid sujuva koostöö eest ning tuletab lemmikloomaomanikele meelde, et nad kontrolliksid, kas nende lemmikloom on marutaudi vastu vaktsineeritud.

Järgmine metsloomade vaktsineerimine toimub 2024. aasta sügisel.
Täiendavat infot marutaudi ja vaktsineerimise kohta leiab marutaud.ee.