Küünalde valmistamine haarab oma lihtsuses kõiki pereliikmeid ning võib näiteks asendada jõuluaegset kaupluste külastust või teleka vaatamist. Omavalmistatud küünalde sära puhastab kodu erilisel viisil. Loomuliku eluviisi edendaja Jaanus Viese kirjutab kuidas nad pereringis valmistasid küünlaid lambarasvast. 

Külastasime jõulueel tuttavat mahetalunikku, et osta veidi lambaliha. Meile üllatuseks selgus vestluse käigus, et enamasti viskavad talunikud lambarasva minema (sama saatus ootab sageli ka nahku ja villa). Otsides oma peas võimalikku rakendust lambarasvale, meenus meie esivanemate traditsioon valmistada lambarasvast küünlaid. Meie lambakasvataja oli rõõmus kui sai vähemalt ühe lamba rasva kellegile kinkida.

Kodus panime lambarasvatükid potiga pliidile ja keetsime niikaua kuni jäid järgi vaid pruunid krõmpsud. Keetmise ajal kallasime aega ajalt vedelat rasva läbi sõela teise potti, kuna kartsime, et rasv võib minna kõrbemise käigus liialt pruuniks.

Vedela kuuma rasva kallasime eelnevalt valmismeisterdatud vormi, milleks oli pooleks lõigatud vana šampoonipudel. Vormina võib kasutada näiteks uuristatud suuri köögivilju (kaalikas, kartul), toorsavist tehtud ajutist vormi või mõnda muut kasutuna seisvat anumat.

Kuigi isetehtud vormi eelis on muidugi küünla ainulaadne kuju, jäime meie seekord šampoonipudeli juurde. Küünlatahaks valisime peenikese linasest nööri, mille sidusime sõlmega pudeli põhjakülge tehtud auku. Tahkumise kiirendamiseks asetasime vormi külma vette. Kümmekonna minuti pärast oli küünal muutunud kõvaks ja lõikasime plasmasspudeli ühe küljepealt pooleks ning küünal oligi valmis. Sama pudelit saame kasutada ka korduvalt, järgmine kord kleebime teibiga pudeli katkise külje kinni ja küünla eemaldamine on veelgi lihtsam. 

Tasuta saadaval oleva lambarasva asemel võib kasutada ka vanu küünlajuppe, meevaha või eksootilist kookosevaha, sõltub igaühe võimalustest.  Küünla kaunistamiseks on loodustoodete poes müügil ka erineva värviga vahasid. Peenikeste küünalde saamiseks pole vormi vaja, tuleb vaid pidevalt  kasta küünlatahti kuumarasva sisse kuni soovitud paksuse saavutamiseni.

Kogu protsess ise võimaldas saada aimu, mida tundsid meie esivanemad, kui neil puudus elekter ja ainukeseks valgusallikaks oli isetehtud peerg või küünal. Arvestades, et meie pere põletab iga päev küünlaid, otsustasime koos, et nii lihtsat protsessi kordame ka edaspidi. Kodust küünlavalmistamist innustab ka soov taluniku lambarasvale otstarvet leida ja poes olevate suurte küünalde kõrge maksumus. Tõsiasi, et iga ost võtab meilt võimaluse olla looja, annab jõudu asjade isetegemiseks. 

Lambarasvast küünalde retsept:

  • Kuumuta rasv potis

  • Nõruta vedel rasv läbi sõela (NB! Metallist ja suurema augulist sõela on lihtsam puhastada)

  • Valmista küünlavorm, mille keskele kinnita nöör (taht)

  • Vormiks kasuta plastpudelit, toorsavi või näiteks uuristatud juurikaid (kaalikas, kartul)

  • Aseta vorm külma vette

  • Vala kuum rasvavedelik vormi

  • Lõika küünlataht ca 1cm pikkuseks

Vaadake kindlasti ka pilte lambarasvast küünalde valmistamisest:
http://www.bioneer.ee/galerii/lambarasvast_kyynlad

Vaata ideid loomuliku eluviisi kohta – www.juured.ee