Bioneer kirjutab põnevatest eksiarvamustest seoses kuuga.

Kuult on võimalik näha Hiina müüri

Kuult müüri ei näe. Hiina astronaut väitis, et õhulaev ISS-ilt, mille kaugus oli vähem kui 10% kuu ja Maa vahelisest kaugusest, oli hea ilma korral näha õhukesi jooni, mis jooksevad mööda Hiina põhjapiiri. Sellest kõrgusest on lisaks müürile näha ka suurlinnad.

Kuu ei pöörle.

Kuu pöörleb oma telje ümber sama kiiresti kui ta tiirleb ümber Maa. Seetõttu näeme me alati Kuu ühte külge. Tume paistab alati see pool, mis ei ole päikese poole.

Kuu peal on ülikülm.

Sel, miks astronaudid on näha vaid kuuöös, on oma põhjus. Nimelt on Maa kaaslase päikesepoolsel küljel 180 kraadi kuuma.

Horisondi lähedal olev kuu on suurem kui kõrgel taevas

See vaid näib nii. Tegelikkuses näeme me kuud alati ühesuurusena. Ei ole ka optilisi murdumisi, mistõttu kuu horisondi kohal olles suurem näib. Eksitus toimub meie ajus. Tõusev kuu horisondi kohal näib meile kaugemal kui see, mis on otse meie kohal.

Kuud on ainult planeetidel

Meie päikesesüsteemis ei tiirle mitte ainult teada-tuntud planeedid, vaid ka tuhanded – kui mitte miljonid – väikeplaneedid ehk planetoidid. Ka nende ümber võivad tiirelda kuud. Automaatjaam Galileo avastas 1993. aastal esimese sellise kuu.  See nimetati Dactyliks ja see tiirleb ümber planetoidi Ida.


Allikad:

„1000 eksiarvamust“ Chr. Pöppelmann, 2006, kirjastus „Egmont“, lk-d 240-241.