Kooliaasta algusega seoses tuletab AS Tallinna Linnatransport meelde liiklusohutuse põhitõed ja kutsub koolilapsi kasutama Tallinnas sõitvaid koolibusse.

AS Tallinna Linnatransport (TLT) kutsub vanemaid üles õpetama oma lastele liiklusohutuse põhitõdesid ja valima liiklemiseks ühistransport, et vähendada liikluskoormust. Üheks mugavaks lahenduseks on Tallinnas sõitvad spetsiaalsed koolibussid.

TLT erivedude osakonna juhataja Andrus Baida sõnul on kõigi liikluses osalejate huvides see, et koolilapsed saaksid võimalikult ohutult ja mugavalt liikuda kooli ja kodu vahet.

„Igal aastal kasvab koos kooli algusega liikluses osalejate arv mitmekordseks. See omakorda toob endaga kaasa rohkem potentsiaalselt ohtlikke olukordi liikluses. Kooliaasta algusega tuletame taas kõigile oma juhtidele meelde, et nad märkaks lapsi ja oleksid eriti tähelepanelikud nii peatustes kui ka sealt liikuma hakates, samuti ülekäiguradadel,“ rääkis Baida.

Ta lisas, et koolilaste liiklemise ohutumaks muutmise jaoks mängivad rolli nii laste enda teadmised, kuidas liikluses käituma peaks kui ka nende koolitee planeerimine ohutuse vaatenurgast. „Oleme ka sellel õppeaastal käima pannud kolm koolibussi, mis viivad lapsed turvaliselt kesklinna ja tagasi. Eesmärgiks on aidata lastevanematel toetada laste iseseisvat liikumist ning pakkuda selleks turvalist viisi,“ selgitas Baida.

Koolibussid sõidavad igapäevaselt kolmel liinil: Viimsi keskus – Balti jaam, Tammneeme – Balti jaam ja Tiskre – Balti jaam. Sellega tagame tiheda asustusega äärelinnast mugava, kiire ja turvalise ühenduse kesklinnaga, kus paljud õpilased koolis või huviringis käivad. Koolibussid on mõeldud Tallinnas alg-, põhikoo­li- ning gümnaasiumiõpilaste­le - teised ühistranspordi kasutajad koolibussi kasutada ei saa. Koolibussi kasutamine on õpi­lastele tasuta, selleks peab juhile bussi sisenemisel enda õpilaspiletit näitama. 

Täpsem info ja bussigraafikud.

 

Kooliteele võiks jääda võimalikult vähe teeületuskohti

 

Liikluseksperdid soovitavad, et lapse kooliteed planeerides võiks arvestada, et teekond kooli olgu pigem pikem, aga ohutum – kooliteele peaks jääma võimalikult vähe teeületuskohti. Kodu ümbruses võiks ületada sõiduteed alati ühes ja samas kohas, et lastel tekiks ohutum liiklemise harjumus.

Ühistranspordist väljudes peaks ületama sõidutee lähimalt ülekäigukohalt. Kui aga ülekäigukohta bussipeatuse läheduses pole, siis soovitatakse lapsele õpetada, et ohutuim on lasta sõidukil peatusest lahkuda ning alles siis sõidutee ületada, sest bussi varjust võib läheneda teine sõiduk, mille juht ei pruugi last märgata. Lapsele peaks tutvustama ka helkuri töötamise põhimõtteid ja ka lapsevanemad võiksid kanda alati nii linnatänaval kui maanteel pimeda ajal jalakäijana liikudes helkurit.

 

Soovitused lastele ohutumaks liikumiseks:

 

  • Kui ülekäigukohta bussipeatuse läheduses pole, siis oota kuni buss on peatusest lahkunud ning ületa seejärel sõidutee.
  • Ole liikluses tähelepanelik ja kui on vaja telefoniga rääkida, jää kõnniteel seisma. Sõpradega liikudes jälgi hoolega enda ümber toimuvat.
  • Peatu alati enne sõidutee ületamist, vaata tähelepanelikult mõlemale poole ning veendu teeületuse ohutuses.
  • Ohutumaks teeületamise kohaks on valgusfooriga ülekäigurada. Ületa sõidutee alati rohelise tulega.
  • Enne sõiduteele astumist veendu, et kõik sõidukid on peatunud.
  • Ületades teed reguleerimata ülekäigurajal ehk sebral, peatu ning veendu, et autojuht on sind märganud, auto peatanud ning annab sulle teed.
  • Sõiduteed ületa selleks ettenähtud kohas. Kui lähedal pole ülekäigurada või ülekäigukohta, siis ületa sõidutee seal, kus tee on mõlemas suunas hästi nähtav.
  • Veendu alati, et ülekäiguraja ees seisma jäänud auto varjust ei tule teist autot.
  • TLT koolibusside istmed on varustatud kolmepunkti turvavöödega. Lisaks oleme koolibussi juhtideks valinud bussijuhid, kellel on pikaaegne kogemus tellimusvedude teostamisel ja lastegruppide sõidutamisel.