Järjekorras neljas üle-eestiline loodusvaatluste maraton toimub sel aastal 12.–13. juunil. Nagu ka varem, on kõik huvilised oodatud kirja panema oma vaatlusala, et osalemise läbi kodukoha loodust paremini tundma õppida ning loodusteadlaste ja -kaitsjate tööle tehtud vaatluste abil andmeid koguda. Valitud vaatluspaigast saab korraldajatele teada anda 4. juunini.

Valitav ala võib olla kõikidele huvitatutele osalemist pakkuv avalik koht, aga ka eramaa, et kitsamas pere- ja sõpraderingis loodust avastada. Mõlemal juhul on oluline vaatlusalast korraldajatele teada anda – ainult nii jõuavad tehtud vaatlused hiljem eElurikkuse andmeportaali ja saavad osaks maratonil kogutud andmetest.

“Vaatlusala registreerimine annab võimaluse selle paiga elurikkust lähemalt tundma õppida, aga tekitab ka väikese võistlusärevuse – milliselt vaatlusalalt kõige rohkem liike leitakse,” rääkis maratoni eestvedaja, Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel.

Loodusvaatluste maraton on harrastusteaduse ettevõtmine, mille puhul kasutatakse rahvusvaheliselt tuntud vaatlusformaati BioBlitz. BioBlitzi käigus tuvastatakse teadlaste ja loodushuviliste koostöös kindlal alal ja ajavahemiku jooksul (tavaliselt 24 tunni jooksul) nii palju eluslooduse liike, kui võimalik. Eestis on vaatlusmaratoni peakorraldaja Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldajaks on Linnuvaatleja. Loodusvaatluste maraton on osa seitsmendat aastat toimuva Loodusfestivali programmist.

2020. aastal oli maratonil 40 vaatlusala, milles tehti kokku 4500 loodusvaatlust. Maratoniga seotud sündmustel osales üle 250 inimese. Aastal 2018 tunnustas Eesti Teadusagentuur loodusvaatluste maratoni teaduse populariseerimise auhinnaga uue algatuse kategoorias. 2019. aasta alguses sai üle-eestiline ettevõtmine tunnustuse ka Keskkonnaministeeriumi aasta keskkonnateo konkursil.  

22. aprillil tutvustab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed loodusvaatluste maratoni veebiseminaril. Lisainfot selle kohta leiad Tartu Ülikooli loodusmuuseumi kodulehel.