Eesti Loomakaitse Selts (ELS) kutsub kõiki kassi- ja koeraomanikke oma lemmikuid steriliseerima ja kastreerima vältimaks soovimatuid järglasi, haigusi ning stressi. 4.03 – 31.03.19 pakuvad mitmed loomakliinikud üle Eesti tavapärasest soodsamalt steriliseerimist ja kastreerimist. Lisaks kutsub selts kampaania raames teavitama kassikolooniatest.

  • Loomakaitse
  • 5. märts 2019
  • Foto: Sellel kassil on kodu, aga lemmikloom pole mänguasi, mida võib vedelema jätta. Janek Jõgisaar, Bioneer.ee

Seltsi sõnul aitab emaste lemmikloomade steriliseerimine ja isaste kastreerimine vähendada kodutute loomade arvu. Steriliseerimata emakass ja kastreerimata isakass võivad ühe aasta jooksul juurde tuua 12 kassi. Kolme aastaga võib see arv ulatuda juba 376-ni, mis tähendab, et kuue aastaga võib olla juures juba 66 000 uut kassi. „Lemmikloomade lõikamata jätmist võib pidada üheks põhjuseks, miks loomakaitsjad lahendavad endiselt probleeme, mis on seotud lemmikute hülgamisega, abitusse seisundisse jätmisega või lausa juhtumitega, kus on uputatud või muul moel tapetud loomapoegi. Eestis leidub veel ka kassikolooniaid, mis on saanud alguse hüljatud või vabakäigul elavatest lemmikutest, kes on tänaval saanud valimatult paljuneda,” kommenteerib ELS-i otsese abistamise juht Margit Midro.

Lisaks sellele, et steriliseerimine ja kastreerimine aitab ära hoida soovimatuid pesakondi, võib see mõjuda positiivselt ka looma vaimsele ja füüsilisele tervisele. Steriliseerimine aitab vähendada emakapõletiku, piimanäärme-, emaka- ja munasarjavähi riski, muutes looma rahulikumaks ja sõbralikumaks ning hoides eemale võõraid ja haigusi edasi kandvaid kastreerimata isasloomi. Emaslooma jooksuaeg, tiinus ja imetamine on loomale kurnav ja stressirohke. Kastreeritud isased on aga tervemad ja rahulikumad, muutudes tavaliselt kodusemaks, sest ümbruskonnas indlevad emased ei ahvatle neid enam kodust ära jooksma ja teiste isastega kaklema. Kastreerimine aitab ennetada munandivähi teket, eesnäärme probleeme, perianaalsete kasvajate ja songade kujunemist.

Nii steriliseerimist kui kastreerimist tehakse loomakliinikutes üldnarkoosi all. Operatsioon on ohutu, rutiinne ja loomale suhteliselt valutu. Mõned tunnid pärast lõikust võib omanik looma koju viia ja tavaliselt võtab operatsioonist taastumine aega ühe päeva.

Kampaaniaperioodil (04.03 – 31.03.19)  pakuvad mitmed kliinikud kasside ja koerte steriliseerimisel ja kastreerimisel soodushinda. Lisaks kutsub selts üles teavitama kodututest või hoolitsuseta kassides, et vastavalt võimalustele neid loomi abistada ja vältida uute kodutute kasside sündi.

Kampaanias osalevate kliinikute nimekirja leiab siit.

Kassikolooniatest teavita: info@loomakaitse.ee