Juba väga ammustest aegadest peale on õlut peetud suviseks kosutavaks janukustutajaks. Õlu on olnud alati tervisejook, mida ei tehtud mõttega, et alkoholist end pildituks juua. Ka ravimtaimi on rahvameditsiinis kasutatud tervise parandajana ammustest aegadest. Nii et kui nüüd ravimtaim ja õlu kokku panna, saab eriti tõhusa tervisejoogi.

Õlles on koos teraviljade ja pärmi toitev ja tervistav mõju ning kerge alkoholi lõõgastav ja stressimaandav toime. Suvine retsept, mida tasub proovida, on kesvamärjukese baasil segatud jahutav ja tervistav ürdijook. Kuid tasub meeles pidada, et nagu iga asjaga, nii ka alkoholiga, ei tasu liialdada. 

Restoran–õlletehase Beer House pruulimeister Eve Toomela ja apteeker-taimetark Maret Makko töötasid välja joogi nimega „Maagiline maarohu rüübe“, mis on immuunsust toetav, puhastav ja igati tervistav ning kosutav jook.

Vägijook punaheina ja õllega

Mida üks vägijook sisaldab? „Esmalt on vaja väga kvaliteetset toorainet ehk head õlut, puhast kanget alkoholi ja ökoloogiliselt puhtalt kasvanud taimi,“ ütleb apteeker ja taimetark Maret.

Õlle puhul näitab kvaliteeti maitse, lõhn ja värvus. Kui õllede vahel valida, siis parim on ikka elav õlu ehk siis pastöriseerimata kesvamärjuke, sest selles on säilinud nii vitamiinid kui mineraalid.

Eve ja Maret kasutasid väejoogi sees Beer House Helles Light õlut, mis on hõrk, mahedamaitseline, jahutav hele laagerõlu ja millel on magusam maitse ja vähetuntav mõru humalamaik. Loomulikult võib teha vägijooki ka poeõllest, aga see pole päris see, mis elav õlu  pruulikojast.

Õllerüübe

Heale õllele tuleb lisada veel ürtide tervistav mõju. Maagilise maarohu rüüpe teiseks peategelaseks on maarohutinktuur, mille põhiliseks koostisaineks on nõmm-liivatee ehk maakeeli punahein.

Nõmm-liivatee on väekas ja õierikas taim, mis annab ravitoimena kaasa immuunsust tugevdava, puhastava, põletikuvastase tervistava mõju. Aegade algusest saati on seda taime kasutatud maagilistel eesmärkidel. Meie esivanemad kasutasid seda ka needusest pääsemiseks ja kaitseks kurja vaimu eest. Taimele on antud ka muid nimesid - kaetisrohi, kurjasilmarohi, jumalaema rohi.

Nõmm-liivatee on kultus-, ravim- ja toidutaim, mida igal huvilisel on looduses lihtne märgata ja ära tunda. Ka omistatakse taimele armurohu omadusi ehk usuti, et oksakese kandmine juustes muudab naisterahva vastassoole ahvatlevaks. Abi saab nõmm-liivateest ka hingamisteede haiguste korral, palaviku alandamiseks ja organismist liigse vee väljaviimiseks. Nõmm-liivateel on väga lai toime ja taime sobib kasutada nii toidus kui joogis. 

„Seda taime võib kasutada tõepoolest sünnist surmani, halba ei tee see kellelegi. Vaid rasedad peaksid olema ettevaatlikud taime kasutamisel ja alkoholi neile ei soovita üldse,“ ütleb Maret.

Ravimtaimi kasutatakse nii rahvameditsiinis kui tavameditsiinis, ka apteegis on taimede baasil ravimeid tänapäeval üsna palju. Oskuslik ravimtaimede kasutamine aitab leida loodusest universaalse abivahendi. Taimedest tehakse nii teed, salve kui tinktuure. Ka apteegis kasutatakse tinktuure mitmesuguste hädade puhul. Neid valmistatakse nii peale määrimiseks, sisse võtmiseks kui inhalatsiooniks. Ise tehtud rohu toime on aga kordi suurem kui poeletilt ostetud ravimil. „Tinktuuri tegemiseks pole sul muud vaja kui puhtaid ja värskeid taimi, mis on korjatud õitsemise tippajal ja päikesepaistelisel päeval. Tingimata tuleb vaadata, et taimed oleks korjatud puhtast loodusest, mitte tee äärest või kuskilt kraavipervelt,“ õpetab Maret.

Proovi ise järele!

Maagilise maarohu rüüpe rohusedel:

·         250 ml Helles Light õlut
·         5 tilka ürditinktuuri ehk nõmmliivatee tinktuuri
·         ports Maarahva saladusi
·         kamaluga hingesoojust.

Õlule võib ka lisada jääd ja laimi.

Uuri lisa!

Kursus "Maanõia tervisenapsud": http://www.lilleoru.ee/?module=news&id=5350&set_design=2
Siin saad proovida Maagilist maarohu rüübet: www.beerhouse.ee