Suur tee-ehitus on Põhja-Eesti külakese Viitna palet tugevasti muutnud, kuid paiga romantiline võlu on endiselt säilinud. Tutvustasin Viitnat huvilistele töötades Lahemaal giidina, see oli tavaliselt ekskursioonipäeva algus- või lõpp-punkt.

Peale giiditöö lõppemist hakkasin korraldama MMM-e ehk Maailmameistri Matku. Atraktiivne nimi tuleneb matkale sellest, et lisaks kõigele muule huvitavale rääkisin ekskursiooni käigus Viitna Pikkjärvest kui kunagisest kuulsast allveeorienteerujate treeningujärvest. Järve kaldal asus pikka aega Allveemaja, mis oli baasiks sügavas ja selgeveelises järves treenivatele allveeorienteerujatele, kes võitsid ka maailmameistritiitleid.

Allveeorienteerumise aura on küll Viitnal suuresti lahkunud,  jalgupidi vees asunud Allveemaja pole enam juba 20 aastat, kuid Eestile kõvasti kuulsust toonud järv väärib tähelepanu ka mineviku vaatevinklist. Ja miks ei võiks veealust maailma uudistada ka tänapäeval?

Väikse küla ja maastikukaitseala kohta on Viitnal üllatavalt palju põnevat, mida huvilistele tutvustada. Siin peetakse iga-aastast laata, alaliselt on olemas teederistmik, matkarada, kõrts, motell, kolm järve (Pikkjärv, Linajärv ja Nabudi) ja  oosid ehk mäed. Huvitavat rahvapärimust on teada Viitna nime saamise kohta, siin tegutsenud maanteeröövlitest ja külapärimusest võib rääkida pikalt.

Matk ei piirdu vaid matkaga. Päeva lõpus toimub kõrtsis või motellis viktoriin, kus kuuldud teadmiste hulk üle kontrollitakse.

Maailmameistri matku olen teinud aastaringselt, suvisel ajal toimuvad need jalgsi, talvel suuskadel või ka jala ning võib valida sobiva pikkusega distantsi või kestvuse. Meistrimatku viib läbi matkajuht  Martin Suuroja. Kellel huvi seltskonnaga või töökollektiiviga meeldivalt ja kasulikult aega veeta, võib ühendust võtta Laur Linnupõlluga: 5102909