Teadlased ennustavad kliima soojenemisest tingitud hüppelist merepinna tõusu juba selle sajandi jooksul. Näiteks miljonitele Bangladeshi elanikele tähendab selline uudis suuri probleeme.

Mitmed teadlased on seadnud kahtluse alla valitsustevahelise kliimamuutuste kollegiumi (Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC)) poolt pakutud 28-43cm suuruse merepinna tõusu aastani 2100. Probleem on selles, et kolleegium ei ole arvestanud üha kiirema jää sulamisega ja merevee soojenemisega.

Meediaväljaanne news.bbc.co.uk tõi oma hiljutises artiklis ära doktor Jevrejeva teadusrühma uuringud. Teadlane tõdes, et viimase 2000 aasta jooksul on merevee tase olnud väga stabiilne ja kõikunud ainult 20 cm ulatuses. Selle sajandi lõpuks ennustab uurimuse koostaja mereveetaseme tõusu 0.8-1,5m. Tormiline veetõus on seotud tormilise jää sulamisega. Doktor Jevrejeva uuringud on ära toodud teadusajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences.  

Eelmisel aastal jõudis Saksa teadlane Stefan Rahmstorf teistsuguste uurimisviisidega suhteliselt sarnasele tulemusele. Tema ennustas aastaks 2100 merepinna tõusu 0,5-1,4m.

Jää sulamisega arvestamine on oluline, sest viimased satelliidiuuringud on näidanud, et nii Gröönimaa kui ka Lääne-Antarktika kaotavad oma jäämassi. Mõlema piirkonna täielik sulamine tõstaks merevee taset mitu meetrit, aga õnneks võtab see protsess (kui see peaks juhtuma) aega mitu sajandit.

Kliima soojenemine sulatab jääd ja tõstab mereveepinda. Uurijate arvates peaksid riikide valitsused mõtlema välja plaani ohustatud piirkondade elanike turvalisuse tagamiseks.