Kui sa oled kompostimisest huvitatud, siis sa ehk juba tead, et see on väga loodus- ja keskkonnasõbralik tegevus. Kompostimine vähendab prügilatesse jõudvate jäätmete kogust ja kahjulike gaaside teket, lisaks teeb see head meie maapinnale ja mullale. 

Ideaalses maailmas oleks igaühel oma aialapp ja piisavalt aega ja tahtmist, et seal tegutseda. Kahjuks pole see võimalik, kuid aia puudumine ei tähenda, et sa ei saa kodus kompostimisega tegeleda.

Mida siiski teha toitaineterikka kompostiga, kui sul puudub oma aiamaa? Linnas elades arvavad paljud, et nad ei saa kompostimisega tegeleda, kuna neil puudub oma aed ja huvi seal tegutseda. See pole aga põhjus oma biojäätmete äraviskamiseks, siin on sulle kuus ideed komposti kasutamiseks.

1.    Lisa komposti potitaimedele

Tomatitaimed

Kodust komposti saad lisada kodus või töö juures olevatele potitaimedele. Lisaks toitaineterikkusele on kompostil hea veesäilitamise omadus. Sega kompost tavalise mullaga ning kasvata selles potitaimi.




2.    Saa tuttavaks oma aednikest naabritega

Ükskõik, kas elad Tallinnas, Tartus või mujal, on sul kindlasti mõni naaber, kellel on oma aialapp või kes kasvatab rõdul või toas toidutaimi. Kui sa oma naabreid veel hästi ei tunne, siis nüüd ongi aeg tuttavaks saada!

Uuri järele, kellel on aialapp või kes kasvatab korteris toidutaimi ning paku neile oma toitaineterikast komposti. Lisaks võid uurida, kellel on oma komposter, neile võid pakkuda oma üleliigseid biojäätmeid.

3.    Anna oma kompost mõnele koolile või lasteaiale

Ühenda oma keskkonnasõbralik tegevus (kompostimine) heategevusega. Paljud koolid ja lasteaiad on oma õppeprogrammi lisanud ka aianduse. Võta ühendust lähedalasuvate koolide või lasteaedadega ning uuri, kas neil oleks sinu komposti tarvis.

4.    Uuri, kas mõni kohalik talu saab sinu komposti kasutada

Kui sul endal pole oma kodustoodetud kompostiga midagi peale hakata, siis uuri, kas sinu piirkonnas on mõni (mahe)talu, kes tahaks sinu komposti kasutada. Võib-olla saad seda isegi mõne talusaaduse vastu vahetada. Kui sa nt internetist infot ei leia, võid minna turule talunikega rääkima.

5.    Paku komposti internetis

Tänapäeval on internet peamine infoallikas. Palju on osta-müü-vaheta-teemalisi veebilehti, foorumeid, Facebooki gruppe jne. Võid interneti teel oma üleliigsele kompostile soovijaid otsida.

6.    Hakka kompostihaldjaks

Kui ükski eelnev nõuanne ei sobi, siis hakka kompostihaldjaks. On ebatõenäoline, et pargitaimedele või kõnniteeäärsetele puudele lisatud kompost midagi halba teeb. Pea siiski meeles, et kompost peab olema täielikult komposteerunud, st et sealt ei tohiks hakata uusi taimi kasvama. Siinkohal ei soovita ma komposti kellegi eramaale või aeda viia, kuid ma arvan, et veidi head kodust toitaineterikast komposti teeb linnamullastikule head.

Hakka juba täna kompostima!

Kompostimine on üks osa tervisliku toidu tootmise süsteemist ning on tähtis ka meie planeedile. Enamiku meie kodustest jäätmetest moodustavad biojäätmed, mis on väga lihtsasti ümbertöödeldavad. Ülemaailmne muutus keskkonnasõbralikkuse poole ei toimu üleöö, kuid sa saad ühe lihtsa tegevusega oma kodu loodussõbralikumaks muuta. Kodus kompostimisest saad täpsemalt lugeda minu eelmistest blogipostitustest. 

Postitus on tõlgitud ja refereeritud artiklist 7 Things to Do With Compost if You Don’t Garden.