Bioneeri vabatahtlik Gea Toomemägi jagab lugejatega nippe, kuidas vähendada kontori keskkonnamõju.

Kui veidike mõelda, siis tõepoolest on kontorikulusid võimalik imelihtsate muutustega märgatavalt vähendada. Kõige mõistlikum viis selleks on kasutada kõiki töö juures vajaminevaid asju ökonoomselt ja nii kaua kui saab või mõistlik on.

Kokkuhoid ja säästlik suhtumine ümbritsevasse keskkonda on tänapäeval väga aktuaalne teema. Igaüks meist saab selleks oma panuse anda ja kui kõik kaasa löövad, siis tuleb nendest väikestest muutustest välja üks väga suur muutus paremuse poole.

Mul on oma praktilistest kogemustest teada lausa mitu head ja väga-väga lihtsat nippi, kuidas keskkonnahoidlikumat kontorit saavutada.

Ilma pikema sissejuhatuseta teen kohe praktiliste soovitustega algust. Näiteks mina kasutan alati koopiapaberi mõlemat poolt. Mul on selleks otstarbeks üks karp, kuhu kõik pooleldi kasutatud paberid kogun. Kui juhtub, et paberi ühele poole on midagi juba trükitud, siis märkmete tegemiseks sobib paberi kasutamata pool. Sellist põhimõtet järgides jätkub ühte koopiapaberipakki, kus tavaliselt on 500 lehte paberit, vähemalt topelt ajaks.

Prindin ainult siis, kui on vaja, niisama igaks juhuks midagi printida pole otstarbekas. Kui paberist rääkida, siis ka post-it märkmepabereid saab kasutada mõlemalt poolt. Lisaks kontoris vajaminevale paberile, mida on võimalik kokku hoida, tulevad ka prügiveoarved väiksemad! Võit on lausa kahekordne.

Kui printeri tahmakassett tühjaks saab, siis ei viska ma seda minema, vaid lasen selle uuesti täita. Nii säästan loodust prügist ja saan uue tahmakaseti poole odavamalt.

Iga kord kontorist lahkudes kustutan tuled ja tööpäeva lõpus lülitan ka arvuti välja. Kui jätaksin arvuti pidevalt terveks ööpäevaks tööle, kasutaks minu tööarvuti aastas üle 350kWh elektrienergiat. Mõelda vaid, kui ettevõte, kus on 100 arvutit ja neid peale tööpäeva lõppu välja ei lülitata, makstakse selle tegemata jäetud liigutuse eest aastas umbes 30 000 krooni rohkem ning väga palju süsihappegaasi paiskuks ka õhku.

Kui kasutan sülearvuti akulaadijat, siis peale laadimist võtan selle vooluvõrgust välja.  Elektrit tasuta küll säästunippe kasutades ei saa, aga kui oskad elektrienergiat tarbivaid seadmeid ökonoomselt kasutada, siis tarbid ja maksad automaatselt vähem. Lihtne ja loogiline!

Kui kontoris neid põhimõtteid kasutada, siis vähendame keskkonna saastumist, säästame materjale ja elektrienergiat töökohtadel. Selliste väikeste muutustega saame muuta oma mõttemaailma ja ka käitumist.

Et töö juures oleks rohkem inimesi motiveeritud säästlikumalt käituma, tasub kutsuda kokku koosolek, kus igaüks saab välja pakkuda lahenduse, kuidas säästa loodust ja hoida ka raha kokku.

Kas teadsite, et Kaleva Travel sai 25. juunil 2009. aastal esimesena Eestis keskkonnasõbraliku büroo sertifikaadi ehk WWF Green Office märgi? Tehke järgi, see on ju lihtne!