Täna, 24. aprillil toimub ülemaailmne Moerevolutsiooni päev, mis küsib: „Kes sinu riided tegi?“. Sel päeval kutsume tarbijaid mõtlema, mis on moe tegelik hind ja jagama fotosid enda riiete siltidest.

Moepäeva koordinaator Ann Runnel: „Aasta tagasi 24. aprillil varises Bangladeshi pealinna lähistel kokku Rana Plaza tehasekompleks. Surma sai 1133 inimest ja vigastada veel tuhandeid inimesi. Selle sündmuse valguses sai selgeks, et enamik meist ei tea, kuidas ja kus on meie riided toodetud või kui laastavad võivad olla selle tootmisharu mõjud.”

„Kutsume moerevolutsiooni päevast osa võtma kõiki, keda huvitab, kust on tema riided pärit. Selleks tuleb mõni riideese seljas pahupidi keerata, et kõigile oleks näha, kes ja kus on selle tootnud. Fotojäädvustuse osavõtust saab täna või homme sotsiaalmeediasse üles laadida, lisades märke #insideout. Kui soovite teiste osalejate #insideout pilte näha, saab sama märksõna kasutada otsingureal,” selgitas Runnel.

Moerevolutsiooni päev, mida tähistatakse enam kui 50-s riigis, küsib “Kes sinu riided tegi?“.  Üle maailma on moe- ja tekstiilitööstusesse kaasatud miljonid inimesed puuvillatootjatest edasimüüjateni. See on üks suuremaid tööandjaid maailmas, kuid see on ka üks suurimat keskkonnamõju tekitav tootmisharu. Ostuhetkel ei mõtle me sellele, kuidas see rõivaese on mõjutanud tema valmistanud inimesi ja ümbritsevat keskkonda. Iga ostuga hääletame me paremate ja halvemate lahenduste vahel, seda ise teadmata. Oleks ju tore, kui meile oleks kättesaadavad vaid head valikud?

Kampaania eesmärk on esile tõsta parimaid eeskujusid tööstusharus ja märgata positiivseid muutusi. Moetöötus saab olla inim- ja keskkonnasõbralik ning väärtustada seejuures nii loomingulisust kui kasumlikkust.



Loe lisaks riiete, lõngade ja kangaste kohta

Erinevad kangad ja materjalid

Hooldamine

Mõju keskkonnale, ühiskonnale ja tervisele

Taaskasutus ja jäätmed

Moetööstus

Kaubandus